Awatar: Legenda Aanga

Z Dubbingpedia

Awatar: Legenda Aanga (org. Avatar: The Last Airbender lub Avatar: Legend of Aang lub Avatar: War of The Elements, 2005-2008) – amerykański serial animowany stworzony i wyprodukowany przez Nicktoons Studios w Burbank w Kalifornii przez Bryana Konietzko i Michaela Dante DiMartino.

61-odcinkowy serial emitowany w Polsce na kanale Nickelodeon Polska od 10 lipca 2008 roku.

Spis treści

Fabuła

Naród Ognia próbuje przejąć panowanie nad światem. Opór stawiają mu pozostałe ziemskie nacje: Plemiona Wody, Królestwo Ziemi oraz Nomadowie Powietrza. W każdej z tych grup żyją magowie, posiadający władzę nad jednym z czterech żywiołów. Jednak świat może uratować tylko Awatar – jedyny mag, który panuje nad wszystkimi żywiołami. Jest nim dwunastoletni Aang, który musi się zmierzyć z licznymi przeszkodami.

Opis pochodzi ze strony http://www.teleman.pl/tv/-739745

Wersja polska

Wersja polska: na zlecenie Nickelodeon Polska − Studio START INTERNATIONAL POLSKA
Reżyseria: Paweł Galia
Dialogi polskie: Anna Niedźwiecka
Dźwięk i montaż: Jerzy Wierciński
Kierownictwo produkcji: Dorota Nyczek
Nadzór merytoryczny: Aleksandra Dobrowolska, Katarzyna Dryńska (odc. 41-61)
Wystąpili:

W pozostałych rolach:

  • Mieczysław Morański
    • Iroh,
    • Aktor grający Iroh (odc. 57)
  • Elżbieta Kijowska
    • Babcia Sokki i Katary (odc. 1-2),
    • Przywódczyni Zhangów (odc. 11)
  • Mirosław ZbrojewiczZhao
  • Zuzanna Galia
    • Suki (odc. 4, 32),
    • Mai,
    • Księżniczka Yue (odc. 24, 41, 48),
    • Aktorka grająca Yue (odc. 57),
    • Awatar Kyoshi (odc. 59)
  • Jarosław Domin
    • Bumi (odc. 5, 23, 59),
    • Jeden ze strażników więzienia (odc. 6),
    • Pirat Oh (odc. 9),
    • Mistrz Yu,
    • Aktor grający Bumiego (odc. 57)
  • Beniamin Lewandowski
    • Młody Bumi (odc. 5),
    • Piącha (odc. 10)
  • Paweł Galia
    • Sprzedawca kapusty (odc. 5),
    • Guru Pathik (odc. 49)
  • Jolanta Zykun
    • Matka Haru (odc. 6),
    • Ciotka Wu (odc. 14-15)
  • Artur Pontek
    • Haru (odc. 6, 50-51),
    • Hahn (odc. 19-20),
    • Roko (chłopiec) (odc. 46),
    • Teo (odc. 51),
    • Aktor grający Jeta (odc. 57)
  • Adam Bauman
    • Long Feng,
    • Naczelnik więzienia (odc. 6),
    • Profesor Zei (odc. 30),
    • Zhao (odc. 30),
    • żołnierz na statku ognia (odc. 41),
    • Piandao (odc. 44, 59)
  • Włodzimierz Bednarski
    • Tyro − Ojciec Haru (odc. 6, 50-51),
    • Sozin (staruszek) (odc. 46),
    • Appa (odc. 49),
    • Chit Sang (odc. 54-55)
  • Andrzej Gawroński
    • Starzec (odc. 6),
    • Ojciec Teo − mechanik (odc. 17)
  • Paweł SzczesnyKapitan strażników więzienia (odc. 6)
  • Zbigniew Konopka
    • Poborca podatków (odc. 6),
    • Knypek (odc. 10),
    • Ozai (odc. 20),
    • Xin Fu (odc. 26, 31, 39),
    • Pułkownik Mongke (odc. 31),
    • Hakoda (odc. 39, 41, 50-51, 55-56, 60-61),
    • Wielki Zły Hipopotam (odc. 50),
    • Lwiożółw (odc. 59)
  • Andrzej Tomecki
    • Gyatso,
    • Oyaji (odc. 4, 25),
    • Fung (odc. 31-32, 44),
    • Kenji (odc. 35),
    • Minister Wojny Qin (odc. 33, 51),
    • Nauczyciel muzyki (odc. 42)
    • Strażnik Poon (odc. 51)
  • Stanisław Brudny
    • Roko,
    • Przewodnik (odc. 11),
    • Generał ognia #2 (odc. 12),
    • Huu (odc. 24),
    • Sha-Mo (odc. 31)
  • Janusz ZaduraJet (odc. 10)
  • Kajetan Lewandowski
    • Żądełko (odc. 10),
    • Chan (odc. 45)
  • Beata WyrąbkiewiczMeng (odc. 14)
  • Katarzyna Skolimowska
    • Matka mniszka (odc. 15),
    • Jagoda (odc. 18)
  • Andrzej Chudy
    • Tashi (odc. 12),
    • Bato (odc. 15, 41),
    • Arnook (odc. 18-20),
    • Huu (odc. 26 – w poprzednich odcinkach),
    • Głaz (odc. 26, 50),
    • Wan Shi Tong (odc. 30),
    • Strażnik Poon (odc. 44, 50),
    • Sozin (młodzieniec) (odc. 46)
  • Robert Tondera
    • Posłaniec (odc. 15),
    • Minister Wojny Qin (odc. 17),
    • Kapitan piratów (odc. 18)
  • Joanna JabłczyńskaKsiężniczka Yue (odc. 18-20)
  • Ryszard NawrockiMistrz Pakku (odc. 18-21)
  • Janusz WituchKapitan Li (odc. 18)
  • Jarosław Boberek
    • Jeong Jeong (odc. 16),
    • Koh (odc. 20),
    • You Rha (odc. 56),
    • Aktor grający Toph (odc. 57),
    • Generał Shinu (odc. 58),
    • Awatar Kuruk (odc. 59)
  • Aleksander MikołajczakChong (odc. 22)
  • Cezary Kwieciński
    • Moku (odc. 22),
    • Due (odc. 24, 50)
  • Justyna Bojczuk
    • Toph (odc. 26, 28-61),
    • Koko (odc. 25)
  • Krzysztof Królak
    • Jet (odc. 32-33, 37),
    • jeden z uczniów Akademii Mistrza Yu (odc. 26),
    • Ruon-Jian (odc. 45)
  • Waldemar BarwińskiKról Ziemi Kuei
  • Dariusz Kowalskigwary (początek 1 serii)
  • Jerzy MolgaShyu (odc. 8)
  • Mikołaj Müller
    • Kapitan piratów (odc. 9),
    • Ozai (odc. 27),
    • Knypek (odc 41)
  • Dariusz Błażejewski
  • Miłogost Reczek
    • Przywódca Gan Jinów (odc. 11),
    • Pasang (odc. 12),
    • Ozai (odc. 12),
    • Pułkownik Shinu (odc. 13)
  • Jan Kulczycki
    • Porucznik Jee (odc. 12-13),
    • Mistrz wojowników słońca (odc. 53)
  • Mirosław Wieprzewski
    • Generał ognia #1 (odc. 12),
    • Azulon (odc. 27),
    • Generał Sung (odc. 33)
    • Guru Pathik (odc. 36, 39-40),
    • Dok/Szu/Buszi (odc. 43),
    • Staruszek Ding (odc. 48),
    • Momo (odc. 49),
    • Ojciec Teo − mechanik (odc. 50-51),
    • Hem Ghao (odc. 53),
    • Mistrz Pakku (odc. 59)
  • Ryszard Olesiński
    • Chey (odc. 16),
    • Pirat Oh (odc. 18)
  • Jakub MolędaTeo (odc. 17)
  • Monika Andrzejewska
    • Ty Lee,
    • Jin (odc. 35)
  • Ewa Serwa
    • Matka Mai (odc. 23),
    • Pani Kwan (odc. 42),
    • Ta Min (odc. 46)
  • Wojciech Chorąży
    • Fong (odc. 21),
    • Tho (odc. 24, 50),
    • jeden ze strażników więzienia (odc. 54-55)
  • Marek BocianiakOjciec Toph (odc. 26)
  • Bożena Furczyk
    • Kyoshi,
    • matka Toph (odc. 26)
  • Adam Pluciński
    • jeden z uczniów Akademii Mistrza Yu (odc. 26),
    • Ghashiun (odc. 31-32, 36),
    • Hide (odc. 42)
  • Mariusz LeszczyńskiPułkownik Mongke (odc. 25)
  • Krzysztof Szczerbiński
    • jeden ze strażników Toph (odc. 26),
    • Człowiek Narodu Ognia (odc. 26)
  • Katarzyna Kozak
    • Ursa,
    • Kya (odc. 56),
    • June (odc. 59),
    • Awatar Yangchen (odc. 59)
  • Dominika Sell
    • Sela − matka Lee (odc. 27),
    • Ty Lee (odc. 45, 55),
    • Aktorka grająca Aanga (odc. 57)
  • Joanna WęgrzynowskaLee (odc. 27)
  • Tomasz Marzecki
    • Gow (odc. 27),
    • Naczelnik więzienia Wrząca skała (odc. 54-55)
  • Grzegorz Pawlak
    • Gansu − ojciec Lee (odc. 27),
    • Xin Fu (odc. 38)
  • Ilona Kucińskajedna z Joo Dee
  • Wojciech MachnickiGenerał How (odc. 38-40)
  • Łukasz Lewandowski
    • Kapitan statku ognia (odc. 41),
    • Dyrektor szkoły (odc. 42)
    • Roko (młodzieniec) (odc. 45),
    • Huu (odc. 50)
  • Ilona Kuśmierska
    • Lo (odc. 41, 45),
    • Li (odc. 41, 45),
    • Matka You Rha (odc. 56)
  • Mikołaj Klimek
    • Ozai (odc. 41-42, 45, 49, 51, 58-61),
    • Aktor grający Ozaia (odc. 57)
  • Kacper CybińskiShoji (odc. 42)
  • Elżbieta GaertnerHama (odc. 48)
  • Anna WiśniewskaSuki (odc. 54-61)

i inni

Lektor: Grzegorz Pawlak

Spis odcinków

Premiera odcinka N/o Polski tytuł Angielski tytuł
KSIĘGA PIERWSZA – WODA
10.07.2008 01 Chłopiec w górze lodowej The Boy in the Iceberg
10.07.2008 02 Powrót Awatara The Avatar Returns
11.07.2008 03 Południowa Świątynia Powietrza The Southern Air Temple
11.07.2008 04 Wojowniczki z Kyoshi The Warriors of Kyoshi
12.07.2008 05 Król Omashu The King of Omashu
12.07.2008 06 Więźniowie Imprisoned
13.07.2008 07 Zimowe przesilenie, Część 1: Świat duchów Winter Solstice, Part I: The Spirit World
13.07.2008 08 Zimowe przesilenie, Część 2: Awatar Roko Winter Solstice, Part II: Avatar Roku
14.07.2008 09 Zwój Magii Wody The Waterbending Scroll
15.07.2008 10 Jet Jet
16.07.2008 11 Wielka przepaść The Great Divide
17.07.2008 12 Sztorm The Storm
18.07.2008 13 Błękitny duch The Blue Spirit
21.07.2008 14 Wróżbiarka The Fortuneteller
22.07.2008 15 Bato z Plemienia Wody Bato of the Water Tribe
23.07.2008 16 Dezerter The Deserter
24.07.2008 17 Północna Świątynia Powietrza The Northern Air Temple
25.07.2008 18 Mistrz Magii Wody The Waterbending Master
28.07.2008 19 Oblężenie północy The Siege of the North
29.07.2008 20
KSIĘGA DRUGA – ZIEMIA
07.02.2009 21 Stan Awatara The Avatar State
08.02.2009 22 Jaskinia dwojga kochanków The Cave of Two Lovers
15.02.2009 23 Powrót do Omashu Return to Omashu
22.02.2009 24 Bagno The Swamp
01.03.2009 25 Dzień Awatara Avatar Day
08.03.2009 26 Ślepa Bandytka The Blind Bandit
15.03.2009 27 Samotny Zuko Zuko Alone
22.03.2009 28 Pościg The Chase
29.03.2009 29 Gorzka praca Bitter Work
05.04.2009 30 Biblioteka The Library
12.04.2009 31 Pustynia The Desert
19.04.2009 32 Wężowa grobla The Serpent’s Pass
26.04.2009 33 Wiertło The Drill
03.05.2009 34 Miasto murów i tajemnic City of Walls and Secrets
10.05.2009 35 Opowieści o Ba Sing Se Tales of Ba Sing Se
17.05.2009 36 Przygody Appy Appa’s Lost Days
24.05.2009 37 Jezioro Laogai Lake Laogai
31.05.2009 38 Król Ziemi The Earth King
07.06.2009 39 Guru The Guru
14.06.2009 40 Rozdroża przeznaczenia The Crossroads of Destiny
KSIĘGA TRZECIA – OGIEŃ
15.07.2010 41 Przebudzenie The Awakening
16.07.2010 42 Opaska The Headband
19.07.2010 43 Malowana Pani The Painted Lady
20.07.2010 44 Mistrz Sokki Sokka’s Master
21.07.2010 45 Plaża The Beach
22.07.2010 46 Awatar i władca ognia The Avatar and the Firelord
23.07.2010 47 Uciekinierka The Runaway
26.07.2010 48 Mroczna strona księżyca The Puppetmaster
02.08.2010 49 Koszmary i marzenia Nightmares and Daydreams
04.08.2010 50 Dzień czarnego słońca, cz. 1: Inwazja The Day of Black Sun Part I: The Invasion
09.08.2010 51 Dzień czarnego słońca, cz. 2: Zaćmienie The Day of Black Sun Part II: The Eclipse
06.08.2010 52 Zachodnia Świątynia Powietrza The Western Air Temple
29.08.2010 53 Mistrzowie magii ognia The Firebending Masters
29.08.2010 54 Wrząca skała The Boilling Rock
29.08.2010 55
02.09.2010 56 Najeźdźcy z południa The Southern Raiders
03.09.2010 57 Teatr z Żarzącej Wyspy The Ember Island Players
09.09.2010 58 Kometa Sozina, cz. 1: Król Feniks Sozin’s Comet, Part 1: The Phoenix King
10.09.2010 59 Kometa Sozina, cz. 2: Starzy mistrzowie Sozin’s Comet, Part 2: The Old Masters
05.09.2010 60 Kometa Sozina, cz. 3: Morze ognia Sozin’s Comet, Part 3: Into the Inferno
05.09.2010 61 Kometa Sozina, cz. 4: Awatar Aang Sozin’s Comet, Part 4: Avatar Aang

Linki zewnętrzne

Osobiste