Opowieść z życia lwów

Z Dubbingpedia
Przejdź do nawigacjiPrzejdź do wyszukiwania

Opowieść z życia lwów

Pride

Gatunek dokumentalny
Kraj produkcji Wielka Brytania, Tanzania
Język oryginału angielski
Stacja telewizyjna TVP1
Rok produkcji 2004
Data premiery dubbingu 25 grudnia 2005

Opowieść z życia lwów (ang. Pride, 2004) – brytyjsko-tanzański fabularyzowany film dokumentalny.

Film miał premierę 25 grudnia 2005 roku w TVP1.

Fabuła

Familijna opowieść ułożona w zgrabną historyjkę przedstawiającą życie pewnej lwiej rodzinki. Twórcy filmu ukazują różne zachowania zwierząt, ich niebezpieczne przygody, rodzącą się miłość. Za miejsce akcji posłużyły dzikie i malownicze tereny Wschodniej Afryki.

W stadzie lwów przychodzą na świat młode. Nowo narodzony Linus jest bojaźliwy i ślepo posłuszny poleceniom rodziców, jego bardziej odważna siostra Suki pragnie być samodzielna i sama decydować o swoim losie. Kiedy osiąga wiek dojrzały, wystawia cierpliwość matki na ciężką próbę. Skarżąc się na brak zrozumienia, postanawia przenieść się na drugą stronę rzeki i rozpocząć życie na własny rachunek, łamiąc zasady i stare tradycje rodzinne. Będzie musiała stawić czoło wielu niebezpieczeństwom, wykazać się nie lada odwagą w walce o przetrwanie. W końcu sama zazna radości macierzyństwa i zostanie szczęśliwą matką. Choć początkowo młode bardzo różnią się między sobą, ostatecznie oboje wyrastają na odważne i silne zwierzęta. Matka jest z nich dumna.

Przez półtorej godziny obserwujemy na ekranie fascynujące widowisko na sawannach Czarnego Lądu. W porośniętym wysoką, bujną trawą parku Serengeti rozgrywają się czasami dramatyczne sceny, kiedy indziej życie płynie leniwie i panuje błogi spokój. Suki i Linus pędzą beztroski żywot w niewielkim stadzie, zanim na ich drodze pojawi się wróg z drugiego brzegu rzeki. Nieskomplikowana fabuła filmu jest pretekstem do ukazania naturalnego środowiska lwów, ich zwyczajów, walki o przetrwanie i dominację w stadzie. Zwierzęta polują zazwyczaj całymi stadami, toczą bój na śmierć i życie w obronie łowieckiego terytorium. Brak pożywienia dotkliwie odczuwają zarówno dojrzałe, jak i młode osobniki. Muszą zrobić wszystko, by przetrwać głodowy sezon.

Źródło: Omówienia programów z archiwum www.tvp.pl/prasa

Wersja polska

Wersja polska: TELEWIZJA POLSKA AGENCJA FILMOWA
Reżyseria: Dorota Kawęcka
Tłumaczenie i dialogi: Katarzyna Precigs
Dźwięk: Wiesław Jurgała
Montaż: Danuta Rajewska
Kierownik produkcji: Monika Wojtysiak
Wystąpili:

i inni

Lektor: Maciej Gudowski

Linki zewnętrzne