Siódmy pokój

Z Dubbingpedia
Skocz do: nawigacja, szukaj

Siódmy pokój (węg. A hetedik szoba, wł. La settima stanza) – węgiersko-włosko-francusko-polski film biograficzny z 1996 roku w reżyserii Márty Mészáros.

Polska premiera kinowa odbyła się 6 czerwca 1997 roku. Film z polskim dubbingiem był też emitowany w telewizji na kanałach TVP 2 (premiera: 11 października 1998 roku), TVP Polonia (premiera: 15 czerwca 2003 roku), TVP Kultura (premiera: 24 grudnia 2005 roku) i TVP 1 (premiera: 26 kwietnia 2006 roku).

Fabuła

Opowieść o niezwykłym życiu świętej Edyty Stein (Maja Morgenstern). Wybitna mistyczka i męczennica, autorka licznych prac filozoficznych i teologicznych, pochodziła z rodziny żydowskiej. Gdy dorosła, zdecydowała się przejść na katolicyzm. Jej rodzina nie zaakceptowała tego kroku. Po dojściu Hitlera do władzy została usunięta z uczelni i wstąpiła do zakonu sióstr karmelitanek. Przybrała imię Teresy Benedykty od Krzyża. Przebywała w klasztorze w Kolonii, a potem w Echt w Holandii. Stamtąd została wywieziona do Oświęcimia, gdzie zginęła męczeńską śmiercią... Została beatyfikowana przez Jana Pawła II w Kolonii 1 maja 1987 r. Uroczystości kanonizacyjne odbyły się 11 października 1998 r. w Rzymie.

Źródło: Teleman

Wersja polska

Wystąpili:

i inni

Linki zewnętrzne