El Cid - legenda o mężnym rycerzu

Z Dubbingpedia
Wersja z dnia 23:29, 11 wrz 2018 autorstwa MinisterDubu (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacjiPrzejdź do wyszukiwania

El Cid - legenda o mężnym rycerzu

El Cid: La leyenda

El Cid.jpg
Gatunek animowany, przygodowy
Kraj produkcji Hiszpania
Język oryginału hiszpański
Dystrybutor kinowy Vision Film Distribution
Dystrybutor DVD Vision Film Distribution
Rok produkcji 2003
Data premiery dubbingu 16 kwietnia 2004

El Cid – legenda o mężnym rycerzu (org. El Cid: La leyenda, ang. El Cid: The Legend, 2003) – hiszpański film animowany.

Premiera filmu w polskich kinach – 16 kwietnia 2004 roku. Dystrybutorem filmu jest Vision Film Distribution.

Fabuła

Nominacja do Goya Awards w kategorii najlepszy film animowany. Historia życia Cyda, narodowego hiszpańskiego bohatera, który wsławił się walkami z maurami.

Rodrigo jest idealnym kandydatem na bohatera. Młody, przystojny, pełen humoru, ma przed sobą świetlaną przyszłość. Syn kastylijskiego szlachcica, jest dobrze przyjmowany na dworze królewskim. Przyjaźni się z Sancho, najstarszym synem króla Hiszpanii, następcą hiszpańskiego króla. Narzeczoną Rodrigo jest Gimena, piękna dziewczyna, córka Hrabiego Gormazu, Alfreda, niechętnego temu związkowi.

Beztroski okres życia na dworze królewskim kończy się dla Rodrigo wraz ze śmiercią króla Ferdynanda. Rodrigo szybko orientuje się, że znalazł się w centrum spisku, którego celem jest pozbawienie życia Sancho i osadzenie na tronie jego młodszego brata, Alfonso.

Losy toczą się tak, że Rodrigo błyskawicznie traci to wszystko, czego nawet nie był w stanie docenić: najlepszego przyjaciela, miłość Gimeny, swój honor, na dodatek zostaje niesprawiedliwie wygnany z domu.

Daleko od domu, na obcym sobie terenie, Rodrigo rozpoczyna z pomocą kilku dobrych ludzi, przy olbrzymiej pomocy arabskiego księcia Al-Mutamina pełną niebezpieczeństw i przygód podróż. Jest jednym z przywódców żołnierzy, odzyskujących tereny zagarnięte przez najzagorzalszego wroga nowo koronowanego króla, zdradzieckiego El Yussuffa. Dla Rodrigo ta epicka przygoda staje się szansą odzyskania własnego honoru szacunku króla i miłości Gimeny. Nasz bohater nauczy się od nowa znaczenia słów: przyjaźń, miłość, honor.

"El Cid" jest historią chłopca, który stał się mężczyzną. Mężczyzny, który stał się bohaterem. Bohatera, którego czyny przeszły do legendy i poruszają serca ludzi do dziś. Legendy o Rodrigo Diaz de Vivarze, którego cały świat zapamiętał jako "El Cida".

Opis pochodzi ze strony dystrybutora

Wersja polska

Opracowanie wersji polskiej: START INTERNATIONAL POLSKA
Reżyseria: Marek Robaczewski
Dialogi polskie: Anna Niedźwiecka-Medek
Dźwięk i montaż: Jerzy Wierciński
Kierownik produkcji: Paweł Araszkiewicz
Wystąpili:

W pozostałych rolach:

i inni

Linki zewnętrzne