Papirus

Z Dubbingpedia
Skocz do: nawigacja, szukaj

Papirus (ang. Papyrus, 1998-2000) – belgijsko-francusko-kanadyjski serial animowany, opowiadający legendy i mity starożytnego Egiptu.

Serial nadawany z polskim dubbingiem emitowany był od 12 października 2003 roku w TVP1. Wcześniej emitowano go w wersji lektorskiej na kanale RTL 7.

Wersja polska

Wersja polska: TELEWIZJA POLSKA AGENCJA FILMOWA
Reżyseria: Andrzej Bogusz
Dialogi: na podstawie tłumaczenia Agaty KubasiewiczDorota Dziadkiewicz
Dźwięk: Jakub Milencki
Montaż: Zofia Dmoch
Kierownik produkcji: Monika Wojtysiak
Wystąpili:

  • Janusz Wituch
    • Papirus,
    • głos mrocznego Cienia (odc. 1)
  • Agnieszka KunikowskaTeti, Księżniczka Egiptu
  • Tomasz MarzeckiAker
  • Włodzimierz PressRatofer
  • Jacek RozenekFaraon Merenre
  • Hanna Piotrowska
    • Nebou (odc. 1, 14-15, 17, 19, 23),
    • Bastet (odc. 10),
    • Sahmet (odc. 12, 18, 21),
    • Księżniczka Kiya (odc. 13),
    • Hator (odc. 16),
    • Duch wody (odc. 17)
  • Marek Barbasiewicz
    • Semchat (odc. 1),
    • Tachar (odc. 3),
    • Sebek (odc. 5, 8, 19, 25),
    • Kamienny olbrzym (odc. 5),
    • król Minos (odc. 9),
    • Senifer (odc. 17, 20),
    • Strażnik trzech bram (odc. 23),
    • Chnum (odc. 26),
    • Ambasador Krety (odc. 45),
    • Ikar (odc. 48),
    • głos mrocznego Cienia (odc. 49)
    • Ozyrys (odc. 50)
  • Grzegorz Wons
    • Narrator,
    • jeden z mieszkańców Sakkary (odc. 8),
    • opiekun księżniczki Aniti (odc. 21),
    • Gur (odc. 22),
    • jedna z błąkających się dusz (odc. 33)
  • Jacek Bursztynowicz
    • Nesimontu,
    • złodziej #2 (odc. 15),
    • Chnum (odc. 50),
    • kobra (Ureus) (pierwsza scena w odc. 52)
  • Lucyna MalecTiya, księżniczka złodziei
  • Janusz Bukowski
    • Semerk (odc. 2),
    • Unil (odc. 4),
    • Azat (odc. 8),
    • kapłan (odc. 9),
    • Banamum (odc. 11),
    • król Segu (odc. 13),
    • Set (odc. 17),
    • jeden ze strażników (odc. 27),
    • Keptes (odc. 51)
  • Krzysztof Strużycki
    • Apu (odc. 2, 7, 11, 22, 26, 35, 38, 48-49),
    • Fanga (odc. 13),
    • właściciel ukradzonego jedzenia (odc. 28),
    • pomarańczowy strażnik (odc. 29),
    • stolarz (odc. 45),
    • demon Seta (odc. 51)
  • Mirosław Jękot
    • Neket (odc. 2, 12-13, 17, 20, 24-27, 37, 46),
    • Ules (odc. 9),
    • Sapu (odc. 31),
    • jeden z członków załogi (odc. 38),
    • Ambasador Aten (odc. 45),
    • jeden z towarzyszy Nesimontu (odc. 47),
    • Patrach, król złodziei (odc. 51),
    • kobra (Ureus) (kolejna scena w odc. 52)
  • Dariusz Odija
    • gruby strażnik (odc. 2, 7, 19),
    • Sebek (odc. 3),
    • sługa Unila (odc. 4),
    • Ra (odc. 5, 19, 23, 50),
    • Akenaton (odc. 6, 20, 51),
    • Fenret (odc. 8),
    • Ozyrys (odc. 14),
    • złodziej #2 (odc. 22),
    • Anubis (odc. 33, 37),
    • kierownik budowy (odc. 34),
    • Chnum (odc. 35),
    • Człowiek wyciągający ręce (odc. 47)
  • Artur KaczmarskiImhutep (odc. 2, 4, 8, 14, 22, 34, 40, 51)
  • Jacek Jarosz
    • Bebo (odc. 3, 7, 15, 17, 27-28, 30-31, 33, 42, 49),
    • Mutesa (odc. 5)
  • Aleksander Gawek
    • Patrach, król złodziei (odc. 2, 18-19, 21),
    • Nufar (odc. 3)
  • Leopold Matuszczak
    • Samostworzenie (odc. 3),
    • Lanteusz (odc. 23),
    • Yam (odc. 38),
    • Keptes (odc. 40)
  • Zbigniew Konopka
    • Ramut (odc. 3),
    • Tutanakan (odc. 20),
    • Mistrz kuźni (odc. 21),
    • złodziej #1 (odc. 22)
  • Henryk ŁapińskiHatik (odc. 4)
  • Halina Chrobak
  • Joanna Orzeszkowska
    • Meritaton (odc. 6, 45, 51),
    • Deszeret (odc. 15),
    • Rut (odc. 29),
    • staruszka (odc. 31)
  • Andrzej Gawroński
    • kapłan #2 (odc. 4),
    • Keptes (odc. 7),
    • jeden z mieszkańców Sakkary (odc. 8)
  • Lech OrdonPetreska (odc. 8, 10, 42)
  • Maciej Zakościelny
    • Numelos (odc. 9),
    • jeden ze sługów Petreski (odc. 10)
  • Jarosław Domin
    • Achmes (odc. 2, 7, 19-20, 26, 31, 35, 50-51),
    • Ogień (odc. 10),
    • rolnik (odc. 11)
  • Eugeniusz RobaczewskiPetreska (odc. 13-14, 18)
  • Ryszard JabłońskiHatusil (odc. 16)
  • Dorota KawęckaNebou (odc. 25-26, 40)
  • Agata Piotrowska
    • Mika (odc. 28),
    • Królowa Taiura (odc. 33),
    • Isis (odc. 46-47)
  • Mieczysław Morański
    • strażnik Świątyni Życia (odc. 18),
    • Horemkaf (odc. 22),
    • Czarownik Mata (odc. 23),
    • sługa Achmesa (odc. 26),
    • jeden ze strażników (odc. 27),
    • Hamuri (odc. 30),
    • Paneb (odc. 34),
    • Rahotep (odc. 35),
    • złodziej (odc. 45),
    • Semut (odc. 46),
    • Horus (odc. 47),
    • stróż świątyni Tota (odc. 51),
    • sługa Meneteta (odc. 51),
    • Samostworzenie (odc. 52),
  • Piotr BajorTutanakan (odc. 34)
  • Dorota Maciejewska-Bierkowska
    • kreatura Seta (odc. 35),
    • Nebou (odc. 49)
  • Krzysztof Bauman
    • kapitan (odc. 38),
    • porywacz Teti (odc. 47),
    • sługa Akera (odc. 48),
    • Sebek (odc. 50)
  • Rafał Żabiński
    • chudy strażnik (odc. 2, 7, 19),
    • wierny sługa faraona Merenre (odc. 7),
    • jeden z żołnierze (odc. 9),
    • jeden z Egipcjan (odc. 8),
    • sługa Petreski (odc. 13),
    • złodziej #2 (odc. 15),
    • Menetet (odc. 16, 18, 21, 51),
    • Horemkaf (odc. 27, 48, 50),
    • Atu (odc. 37),
    • jeden z członków załogi (odc. 38),
    • Ambasador Atrycji (odc. 45),
    • strażnik (odc. 46),
    • gruby strażnik (odc. 51)
  • Andrzej Bocianjeden z członków załogi (odc. 38)
  • Stanisław BrudnyAmbasador Libii (odc. 45)
  • Jolanta Wilk
    • Ariadna (odc. 9),
    • Izyda (Isis) (odc. 19),
    • Księżniczka Aniti (odc. 21, 30),
    • Sotis (odc. 47),
    • Amikida / Święte dziecko z Ebla (odc. 48)
  • Elżbieta Kijowska
    • Mat (odc. 29),
    • Thoeris (odc. 48)

W pozostałych rolach:

  • Andrzej Bogusz
    • jeden z Egipcjan (odc. 1),
    • wspólnik Ramuta (odc. 3),
    • kapłan #1 (odc. 4),
    • Tot (odc. 5, 7, 14, 19-20, 32, 50),
    • jeden z mieszkańców Sakkary (odc. 8),
    • strażnik (odc. 9),
    • jeden ze sługów Petreski (odc. 10),
    • Amon (odc. 19),
    • Egipcjanin osądzony o kradzież posągu Amona (odc. 19),
    • jeden ze strażników (odc. 20),
    • jeden ze sługów mistrza kuźni (odc. 21),
    • Amenope (odc. 22),
    • Mombach (odc. 24),
    • Egipcjanin dający Tiyi pierścień (odc. 25),
    • upiór hipopotam (odc. 25),
    • jeden z Egipcjan pozdrawiających Teti (odc. 26),
    • Ozyrys (odc. 28),
    • okradziony rolnik (odc. 31),
    • jedna z błąkających się dusz (odc. 33),
    • Sad (odc. 37),
    • Akenaton (odc. 45),
    • Norfej (odc. 47)
  • Jerzy Rogowski
    • Hatusil (odc. 30),
    • Horemkaf (odc. 31),
    • bezgłowy przewodnik (odc. 33),
    • Święty ibis boga Tota (odc. 35)
  • Leszek ZduńDuch wody (odc. 40)
  • Henryk Jabłoński

i inni

Spis odcinków

Premiera odcinka
(TVP1)
N/o Polski tytuł Angielski tytuł Francuski tytuł
SERIA PIERWSZA
12.10.2003 01 Mumia The Mummy La momie engloutie
19.10.2003 02 Gdzie jest Semerk Anger of the Moon God La colère du dieu lune
26.10.2003 03 Władca krokodyli Lord of the Crocodiles Le seigneur des crocodiles
02.11.2003 04 Zemsta Ramzesa Ramses' Revenge La vengeance des Ramsès
09.11.2003 05 Olbrzym bez twarzy The Colossus Without a Face Le colosse sans visage
16.11.2003 06 Zapomniany faraon The Cursed Pharaoh Le pharaon maudit
23.11.2003 07 Ciemne słońce Seta The Dark Sun of Seth Le soleil noir de Seth
30.11.2003 08 Zioła życia The Herb of Life La métamorphose d'Imhotep
07.12.2003 09 Labirynt The Labyrinth Le labyrinthe
14.12.2003 10 Święto Bastet Bastet's Triumph Le triomphe de Bastet
21.12.2003 11 Miasto pisarzy The City of Scribes La cité des scribes
28.12.2003 12 Demon z czerwonych gór The Demon of Red Mountains Le démon des monts rouges
04.01.2004 13 Pióro wielkiego sokoła The Great Falcon's Feather La plume d'or du grand faucon
11.01.2004 14 Przebudzenie purpurowego Sfinksa The Scarlet Sphynx Awakens Le réveil du sphinx rouge
18.01.2004 15 Białogłowy Egipcjanin The White-Haired Egyptian L'égyptien blanc
25.01.2004 16 Harfa Hator The Harp of Hator La harpe d'Hathor
29.02.2004 17 Złoty sarkofag The Forgotten Sarcophagus Le sarcophage oublié
07.06.2004 18 Świątynia życia The House of Life La maison de vie
08.06.2004 19 Zemsta Amona Amon's Revenge La revanche d'Amon
09.06.2004 20 Faraon - dziecko The Child Pharaon La renaissance de l'enfant pharaon
14.06.2004 21 Płaczący kolos Tears of the Giants Les larmes de géants
15.06.2004 22 Święte dziecko The Hieroglyphic Child L'enfant hiéroglyphe
16.06.2004 23 Strażnik trzech bram Keeper of the Three Gates Le maître des trois portes
17.06.2004 24 Czarna piramida The Black Pyramid La pyramide noire
18.06.2004 25 Zwieciadlo Nebou Nebou's Mirror Le miroir de Nebou
21.06.2004 26 Wezbrana rzeka The Rising River La deuxième crue du fleuve sacré
SERIA DRUGA
22.06.2004 27 Świętokradztwo Papirusa The Sacrilege of Papyrus Le sacrilège de Papyrus
23.06.2004 28 Czarodziejka Mika Mika the Magician Mika la magicienne
24.06.2004 29 Boska gra Senet The 30th Square of the Accursed Senet La trentième case du senet maudit
25.06.2004 30 Bogini Thoeris The Justice of Thoueris La justice de Thoueris
28.06.2004 31 Przebudzenie Ozyrysa The Awakening of Osiris Le réveil d’Osiris
29.06.2004 32 Biały pawian The White Baboon Le babouin blanc
30.06.2004 33 Skradzione państwo The Stolen Land Le pays volé
01.07.2004 34 Świątynia ku czci Horusa The Four Chapels of Tutankhamun Les 4 chapelles de Toutankhamon
02.07.2004 35 Boski garncarz The Divin Potter Le divin potier
05.07.2004 36 Bogini szarańczy The Return of Senkhet Le retour de Senkhet
06.07.2004 37 Talizman z wielkiej piramidy The Talisman of the Great Pyramid Le talisman de la grande pyramide
07.07.2004 38 Yam Yam Yam
08.07.2004 39 Pióro Bogini Sprawiedliwości The Time of Conflict Le temps de la discorde
09.07.2004 40 Siedem węzłów Horusa The Seven Knots of Horus Les 7 noeuds d'Horus
12.07.2004 41 Dzieciństwo Papirusa The Renunciation of Papyrus Le renoncement de Papyrus
13.07.2004 42 Czerwony Nil The Red Nile Le Nil rouge
14.07.2004 43 Korona Wadżet The Sacred Crown of Ouadjet La couronne sacrée d'Ouadjet
15.07.2004 44 Maska Neferoure Neferourê Neferourê
16.07.2004 45 Wysłannicy pokoju The Emissaries Les émissaires
19.07.2004 46 Księżniczka Tiya Princess Tiya Princesse Tiya
20.07.2004 47 Uwięziona gwiazda The Star Princess La princesse des étoiles
21.07.2004 48 Święte dziecko z Ebla The Holy Child of Ebla L'enfant sacré d'Ebla
22.07.2004 49 Drzewo Iszed The Tree Ished L'arbre Ished
23.07.2004 50 Filar Dżed The Pillar Djed Le pilier Djed
26.07.2004 51 Proces Papirusa The Trial of Papyrus Le procès de Papyrus
27.07.2004 52 Zły sen The Nightmare Le cauchemar
FILM
03.05.2004 F01 Zemsta Seta La Vengeance de Seth

Linki zewnętrzne