Pomoc:Artykuły o filmach lub serialach: Różnice pomiędzy wersjami

Z Dubbingpedia
Skocz do:nawigacja, szukaj
nowa strona pomocy
 
Marti (dyskusja | edycje)
m Wycofanie wersji 2716 utworzonej przez 12.229.237.2 (dyskusja)
 
(Nie pokazano 1 wersji utworzonej przez jednego użytkownika)
(Brak różnic)

Aktualna wersja na dzień 11:38, 25 kwi 2010

Najlepiej nauczyć się pisać własne artykuły po przeczytaniu wskazówek dotyczących formatowania oraz sprawdzeniu jak zbudowane są już istniejące. Artykuły dotyczące filmów i seriali mają podobną budowę. Poniżej znajdują się wskazówki dotyczące tego tym co powinno znaleźć się w poszczególnych sekcjach artykułu.

Wstęp

Na początku każdego artykułu powinnny znaleźć się podstawowe informacje o filmie lub serialu – jego polski tytuł, tytuł oryginalny, lata produkcji wersji oryginalnej oraz jej producenci, emisji w polskich kinach, na DVD i/lub telewizji oraz, jeśli taka informacja jest dostępna, okresie produkcji polskiego dubbingu.

Fabuła

Sekcja ta nie musi znajdować się w każdym artykule, jednak jej obecność jest mile widziana. Dozwolone jest w niej korzystanie z opisów z innych stron, jednak w takim przypadku konieczne jest podanie źródła.

Wersja polska

Sekcja Wersja polska to najważniejsza część każdego artykułu. Powinny się w niej znaleźć się wszystkie dostępne informacje dotyczące polskiej wersji dubbingowej. Nazwiska i nazwy firm umieszcza się w linkach wewnętrznych, z kolei informacje o pełnionej podczas tworzenia dubbingu funkcji pogrubia. W przypadku artykułu o serialu informacje o odcinkach powinny zostać umieszone w nawiasie i napisane pomniejszoną czcionką.

Odcinki

W sekcji Odcinki umieszcza się informacje szczegółowe informacje dotyczące premier poszczególnych serii serialu w Polsce i podsekcję Spis odcinków z datami premier poszczególnych odcinków w Polsce oraz polskimi i oryginalnymi tytułami odcinków.

Uwaga: Jeśli serial nie ma polskich tytułów, nie powinno się wpisywać w tej sekcji własnego tłumaczenia tytułów oryginalnych.

Linki zewnętrzne

Wszystkie linki zewnętrzne umieszcza się w liście wypunktowanej. Większość z nich można stworzyć za pomocą odpowiednich szablonów, których lista znajduje się tutaj.