The Crown – Korona Rzeczpospolitej: Różnice pomiędzy wersjami
Utworzono nową stronę "'''The Crown – Korona Rzeczpospolitej''' – gra MMORPG stworzona przez Fundację Książąt Lubomirskich. Premiera odbyła się 30 marca 2020 roku. Kwestie wszys..." |
Nie podano opisu zmian |
||
Linia 1: | Linia 1: | ||
'''The Crown – Korona Rzeczpospolitej''' – gra MMORPG stworzona przez Fundację Książąt Lubomirskich. Premiera odbyła się 30 marca [[2020]] roku. | '''The Crown – Korona Rzeczpospolitej''' – gra MMORPG stworzona przez studio Calaris i Fundację Książąt Lubomirskich. Premiera odbyła się 30 marca [[2020]] roku. | ||
Kwestie wszystkich postaci, z wyjątkiem Narratora, są wypowiadane przez żeński głos Asystenta Google. | Kwestie wszystkich postaci, z wyjątkiem Narratora, są wypowiadane przez żeński głos Asystenta Google. |
Aktualna wersja na dzień 11:05, 13 sty 2021
The Crown – Korona Rzeczpospolitej – gra MMORPG stworzona przez studio Calaris i Fundację Książąt Lubomirskich. Premiera odbyła się 30 marca 2020 roku.
Kwestie wszystkich postaci, z wyjątkiem Narratora, są wypowiadane przez żeński głos Asystenta Google.
Fabuła
Wiek XVII w Rzeczpospolitej to był niespokojny czas, zwłaszcza jego środkowy okres. Jednak ludzie, którzy brali udział w tych wydarzeniach nie wzięli się znikąd...
Jest rok 1618. Młody szlachcic udaje się do Nowego Wiśnicza w poszukiwaniu szlachetnego rycerza, towarzysza wojennych wypraw swego ojca, niejakiego Onufrego Zagłoby. Spotyka go, a jakże, w jednej z karczm, gdzie ów zacny rycerz zrzuci na niego swoje obowiązki. Podczas wykonywania tego zadania nasz bohater poznaje Stanisława Lubomirskiego, przedstawiciela jednego z najzacniejszych rodów Rzeczpospolitej. Zdobywając jego uznanie zostaje nagrodzony własną wioską. Wykazując się zmysłem organizacyjnym oraz lojalnością i dyskrecją podczas kolejnych misji młody szlachcic staje się jednym z najbardziej zaufanych ludzi pana na Wiśniczu.
Czasy są jednak niespokojne, mówi się o wojnie z Turcją, ludzie są spięci, nerwowi i w końcu w jednej z wiosek dochodzi do samosądu na jednym z panów. Szlachcic musi sam zdecydować o tym, jakim Panem chce być i rozstrzygnąć ten spór po swojemu. Ta decyzja położy się cieniem na jego dalszym życiu.
Plotki o wojnie nie były przesadzone. Nadchodzi rok 1621 i wielka wyprawa przeciw Osmanom. Nasz bohater zostaje wciągnięty do wojska Stanisława Lubomirskiego i wraz z nim uda się pod Chocim. Wojna jest okazją do wykazania się odwagą lub niebezpieczeństwem okrycia się hańbą. Nasz szlachcic sam na wynik bitwy wpłynąć nie może, ale na swoje życie już jak najbardziej. Od jego poczynań i wyborów zależy to, co go w tej wielkiej bitwie spotka.
Po powrocie do ojczyzny i kilku spokojniejszych latach szlachcic ów, już nie młody, ale wciąż w sile wieku, zostanie wysłany do syna Stanisława Lubomirskiego, Jerzego Sebastiana, żeby dyskretnie i skutecznie pomóc młodemu Panu w sprawie zaginięcia cennych klejnotów z jego zamku w Lubowli. Szlachcic musi zmierzyć się z legendą Błękitnej Damy i historią o wielkiej miłości, a kiedy miłość zawita pomiędzy ludźmi to i myśli o ożenku pojawią się w głowie naszego bohatera.
Kiedy wybierze sobie żonę, albo i nie, wszak ożenek to nie przymus w większości przypadków, dostanie szansę zdobycia miejsca w sejmiku wojewódzkim, a później również jednego z wielu stanowisk. O tym zadecydują inni gracze podczas głosowania.
Nastaje rok 1648... Kiedy czasy wydają się uspokajać zdarza się tragedia: kozacy porywają córkę jednego z przyjaciół Lubomirskich, małą Annę Marię Radziwiłł. Nasz szlachcic, nie tracąc czasu, wyrusza sam z niewielką grupą zaufanych żołnierzy na poszukiwania małej szlachcianki. Tam odkrywa niepokoje pomiędzy kozakami oraz ich plany zbrojnego wystąpienia przeciw Polakom. Po powrocie zdaje relację ze wszystkiego swojemu patronowi, Jerzemu Sebastianowi i wraz z nim, nie czekając na pozwolenie Króla, wyrusza na wyprawę wojenną na Sicz, żeby rozbić wojska kozackie zanim urosną w siłę. Jednak Król, Władysław IV Waza, nie znosi samowoli. Każe przerwać działania wojenne i stawić się na żądanie przed sejmem w celu przyjęcia wymierzonej kary. Kiedy przychodzi wezwanie i nasz bohater wraz z Jerzym Sebastianem Lubomirskim stawiają się na wyznaczone miejsce okazuje się, że Król zmarł, a sejm staje się sejmem elekcyjnym. Rozpoczyna się polityczna rozgrywka o schedę po zmarłym monarsze i o zachowanie życia przez naszego szlachcica. Każde rozstrzygnięcie jest możliwe, zarówno to, w którym nasz szlachcic zostaje nowym Królem, jak i to, że traci głowę.
Wersja polska
Głosów użyczyli:
- Daniel Olbrychski – Narrator
- Anna Ołdak – Lektor