Janosik: Prawdziwa historia

Z Dubbingpedia
Przejdź do nawigacjiPrzejdź do wyszukiwania

Janosik: Prawdziwa historia (słow. Pravdivá história o Jurajovi Jánošíkovi a Tomášovi Uhorčíkovi, czes. Jánošík: Pravdivá história, węg. Janosik: Egy igaz történet) – polsko-słowacko-czesko-węgierski przygodowy dramat historyczny wyreżyserowany przez Agnieszkę Holland i Katarzynę Adamik. Polska premiera kinowa filmu miała miejsce 26 sierpnia 2009 roku.

Fabuła

Film opowiada historię Juraja Jánošíka, narodowego bohatera Słowaków. Młody Jánošík, po przygodach w armii cesarza Franciszka Józefa I, zostaje hersztem bandy zbójników.

Polski dubbing

Film nagrywany był w języku słowackim, dopiero w procesie postprodukcji zdubbingowano go na języki odpowiednie dla poszczególnych krajów biorących udział w realizacji. Dubbingowany był również na język słowacki, ponieważ słowackie kwestie Polaków i Czechów brzmiały nienaturalnie. Reżyser filmu, zapytana o to, dlaczego zdecydowano się na dubbing, a nie wersję z napisami, odpowiedziała: „To nie byłoby dobre z punktu widzenia rynku. (...) Dla mnie dubbing jest bardzo naturalny. Nie wiem, dlaczego Polacy tak go nie lubią, dlaczego np. są tak przyzwyczajeni do tego upiornego lektora w telewizji. To świadczy o niebywałym zacofaniu audiowizualnym. W wielu krajach dubbing jest chlebem codziennym. Chodzi o to, żeby go dobrze zrobić”. Mimo wszystko wersja z polskim dubbingiem spotkała się z dość chłodnym przyjęciem – w wielu recenzjach wśród największych wad filmu wymieniano m.in. dubbing, jako brzmiący nienaturalnie i źle zrealizowany.

Wersja polska

Wersja polska: MASTER FILM
Reżyseria: Elżbieta Jeżewska
Realizator nagrania: Urszula Ziarkiewicz-Kuczyńska
Montaż dźwięku: Gabriela Turant-Wiśniewska, Jan Graboś
Kierownictwo produkcji: Agnieszka Kołodziejczyk, Romuald Cieślak
Udział wzięli:

i inni

Linki zewnętrzne