Dzielny Despero: Różnice pomiędzy wersjami
Snackqween (dyskusja | edycje) |
m poprawki |
||
| Linia 1: | Linia 1: | ||
{{Film2 | {{Film2 | ||
|tytuł= Dzielny Despero | |tytuł=Dzielny Despero | ||
|tytuł oryginalny= The Tale of Despereaux | |tytuł oryginalny=The Tale of Despereaux | ||
|plakat= Dzielny Despero.jpg | |plakat=Dzielny Despero.jpg | ||
|gatunek= animowany, familijny, przygodowy | |gatunek=animowany, familijny, przygodowy | ||
|kraj= Stany Zjednoczone | |kraj=Stany Zjednoczone | ||
|język= angielski | |język=angielski | ||
|dystrybutor kinowy= [[United International Pictures Polska|UIP]] | |dystrybutor kinowy=[[United International Pictures Polska|UIP]] | ||
|dystrybutor dvd= [[TiM Film Studio]] | |dystrybutor dvd=[[TiM Film Studio]] | ||
|rok= 2008 | |rok=2008 | ||
|data premiery= 27 marca [[2009]] | |data premiery=27 marca [[2009]] | ||
}} | }} | ||
'''Dzielny Despero''' (ang. ''The Tale of Despereaux'', 2008) – amerykański animowany film przygodowy, który powstał na podstawie książki Kate DiCamillo z 2003 roku pod tytułem ''The Tale of Despereaux'' (w Polsce wydanej pod tytułem ''Opowieść o Despero''). Film opowiada o myszce imieniem Despero, która została odrzucona przez swoją rodzinę i otoczenie tylko z powodu odmiennego wyglądu i jej zainteresowań. | '''Dzielny Despero''' (ang. ''The Tale of Despereaux'', 2008) – amerykański animowany film przygodowy, który powstał na podstawie książki Kate DiCamillo z 2003 roku pod tytułem ''The Tale of Despereaux'' (w Polsce wydanej pod tytułem ''Opowieść o Despero''). Film opowiada o myszce imieniem Despero, która została odrzucona przez swoją rodzinę i otoczenie tylko z powodu odmiennego wyglądu i jej zainteresowań. | ||
| Linia 21: | Linia 21: | ||
== Wersja polska == | == Wersja polska == | ||
'''Wersja polska''': [[ | '''Wersja polska''': [[TransPerfect Media Poland|START INTERNATIONAL POLSKA]]<br /> | ||
'''Reżyseria''': [[Andrzej Chudy]]<br /> | '''Reżyseria''': [[Andrzej Chudy]]<br /> | ||
'''Tekst polski''': [[Joanna Serafińska]]<br /> | '''Tekst polski''': [[Joanna Serafińska]]<br /> | ||
| Linia 55: | Linia 55: | ||
* {{Wikipedia}} | * {{Wikipedia}} | ||
* {{filmweb|film|181221}} | * {{filmweb|film|181221}} | ||
[[Kategoria:Filmy animowane dla dzieci i młodzieży]] | [[Kategoria:Filmy animowane dla dzieci i młodzieży]] | ||
Aktualna wersja na dzień 10:48, 3 wrz 2025
| Tytuł | Dzielny Despero |
|---|---|
| Tytuł oryginalny | The Tale of Despereaux |
| Gatunek | animowany, familijny, przygodowy |
| Kraj produkcji | Stany Zjednoczone |
| Język oryginału | angielski |
| Dystrybutor kinowy | UIP |
| Dystrybutor DVD | TiM Film Studio |
| Rok produkcji | 2008 |
| Data premiery dubbingu | 27 marca 2009 |
Dzielny Despero (ang. The Tale of Despereaux, 2008) – amerykański animowany film przygodowy, który powstał na podstawie książki Kate DiCamillo z 2003 roku pod tytułem The Tale of Despereaux (w Polsce wydanej pod tytułem Opowieść o Despero). Film opowiada o myszce imieniem Despero, która została odrzucona przez swoją rodzinę i otoczenie tylko z powodu odmiennego wyglądu i jej zainteresowań.
Film zawitał do polskich kin 27 marca 2009 roku. Dystrybucja: UIP. Film wydany na DVD przez TiM Film Studio, premiera: 20 sierpnia 2009 roku.
Fabuła
Pewnego dnia w ogromnym zamku przychodzi na świat Despero Tilling. Od wczesnego dzieciństwa różni się od swoich mysich współbraci. Ma bowiem przesadnie wielkie uszy, łagodne, pełne wiary oczy i nieustraszone serce. Zamiast obgryzać książki woli je czytać, kocha muzykę i fascynujące historie. Wrodzona odwaga, optymistyczne nastawienie i ciekawość świata sprawiają, że Despero nie jest akceptowany przez innych przedstawicieli swojego gatunku. Jego jedyną bratnią duszą wydaje się mieszkająca na zamku księżniczka Pea. Dziewczynka tak jak on jest niepoprawną marzycielką. Niebawem Despero wędrując w lochach pod zamkiem spotyka szczura Roscuro. Szybko zaprzyjaźnia się z nim. Kiedy niedługo potem księżniczka zostaje porwana, mała mysz odkrywa, że tylko ona może ją uratować, a tym samym ocalić całe Królestwo Dor. Animowana produkcja dla najmłodszych powstała w oparciu o bestsellerową powieść Kate DiCamillo z 2003 roku. Reżyserię filmu powierzono Robertowi Stevenhagenowi, dla którego był to debiut reżyserski i Samowi Fellowi. "Dzielny Despero" był nominowany m.in. do Annie Awards za reżyserię, muzykę i scenografię.
Opis pochodzi ze strony http://www.teleman.pl/tv/-312381
Wersja polska
Wersja polska: START INTERNATIONAL POLSKA
Reżyseria: Andrzej Chudy
Tekst polski: Joanna Serafińska
Dźwięk i montaż: Sławomir Czwórnóg
Kierownictwo produkcji: Dorota Nyczek
Udział wzięli:
- Tomasz Bednarek – Despero
- Miłogost Reczek – Roscuro
- Joanna Kudelska – Księżniczka
- Jacek Kopczyński – Andre
- Cezary Kwieciński – Boldo
- Agnieszka Fajlhauer – Mig
- Paweł Szczesny – Gregory
- Mieczysław Morański – Pan Tilling
- Anna Apostolakis – Pani Tilling
- Hanna Chojnacka – Narratorka
W pozostałych rolach:
- Andrzej Kozak – Hovis
- Andrzej Chudy
- Jarosław Domin
- Mikołaj Müller
- Mirosława Nyckowska
- Anna Sroka
- Tomasz Steciuk
- Joanna Węgrzynowska
- Janusz Wituch
- Klaudiusz Kaufmann
i inni
Lektor: Daniel Załuski
Linki zewnętrzne
- Dzielny Despero w polskiej Wikipedii
- Dzielny Despero w bazie filmweb.pl
