Niepochowany

Z Dubbingpedia
Przejdź do nawigacjiPrzejdź do wyszukiwania

Niepochowany (węg. A temetetlen halott, słow. Nepochovaný mŕtvy) – węgiersko-polsko-słowacki film biograficzny z 2004 roku w reżyserii Márty Mészáros.

Film z dubbingiem emitowany w Polsce na kanałach TVP Kultura (premiera: 23 grudnia 2005 roku) i TVP Polonia (premiera: 26 października 2007 roku).

Fabuła

Film o ostatnich dwóch latach życia węgierskiego premiera. Studium psychiki bezprawnie uwięzionego człowieka. Imre Nagy (Jan Nowicki), chcąc zapobiec interwencji sowieckiej, w 1956 roku ogłosił neutralność Węgier. Został za to podstępnie aresztowany. Jako zwolennik destalinizacji wielokrotnie był więziony przez ZSRR. Po tajnym procesie został skazany na karę śmierci i stracony 16 czerwca 1958 roku. Przez trzy dekady czekał na godny pochówek. Tuż po zdjęciu z szubienicy ciało skazańca zamknięte zostało w skrzyni i przysypane piaskiem pod więziennym murem, gdzie wyrzucano zwykle odpadki. Później zwłoki wroga ludu trafiły do nieoznakowanej mogiły na cmentarzu komunalnym. Kolejne, tym razem symboliczne pogrzeby odbyły się we Francji, na cmentarzu Père Lachaise oraz trzykrotnie w ojczyźnie. Ale dopiero w czerwcu 1989 roku, trzydzieści jeden lat po egzekucji, tłumy rodaków zgromadziły się w Budapeszcie na uroczystym pogrzebie ekshumowanych szczątków. W filmie wykorzystano archiwalne dokumenty oraz wspomnienia świadków. Tylko Imre Nagy i jego rodzina to postaci autentyczne.

Źródło: Teleman

Wersja polska

Wersja polska: TELEWIZJA POLSKA – AGENCJA FILMOWA
Reżyseria: Márta Mészáros i Barbara Sołtysik
Dialogi: Grażyna Dyksińska-Rogalska na podstawie przekładu Haliny Rutkowskiej
Dźwięk: Wiesław Jurgała
Montaż: Danuta Rajewska
Kierownik produkcji: Krystyna Dynarowska
Wystąpili:

i inni

Linki zewnętrzne