Sonic X: Różnice pomiędzy wersjami
| (Nie pokazano 12 wersji utworzonych przez 6 użytkowników) | |||
| Linia 1: | Linia 1: | ||
'''Sonic X''' (2003-2006) – serial anime powstały na podstawie gier firmy SEGA. | {{Serial2 | ||
|tytuł=Sonic X | |||
|tytuł oryginalny=ソニックX | |||
|plakat=Sonic X.jpg | |||
|gatunek=animowany, przygodowy | |||
|kraj=Japonia | |||
|język=japoński | |||
|stacja=[[Fox Kids]], [[Jetix]], [[Polsat]] | |||
|dystrybutor dvd=[[Epelpol Entertainment]] | |||
|lata produkcji=2003-2006 | |||
|data premiery=4 września [[2004]] | |||
|sezony=3 z 3 | |||
|odcinki=78 z 78 | |||
}} | |||
'''Sonic X''' (jap. ソニックX, ''Sonikku ekkusu'', 2003-2006) – serial anime powstały na podstawie gier firmy SEGA. | |||
78-odcinkowy serial emitowany w Polsce z [[dubbing]]iem na kanałach | 78-odcinkowy serial emitowany w Polsce z [[dubbing]]iem na kanałach [[Jetix]] i [[Polsat]]. | ||
Pierwsze trzynaście odcinków serialu zostało także wydane na czterech płytach DVD przez [[Epelpol Entertainment]]. | |||
== Fabuła == | == Fabuła == | ||
Niebieski jeż Sonic X porusza się szybciej niż dźwięk i mówi ludzkim głosem. Jego wrogiem jest okrutny dr Eggman, który chce odnaleźć osiem Szmaragdów Chaosu i dzięki nim zdobyć władzę nad światem. Jedynie Sonic X oraz jego dzielni przyjaciele: Tails, Knuckles, Amy, Care i Cheese mogą mu przeszkodzić. Czeka ich wiele ekscytujących przygód, podczas których wiele razy udowodnią, że przyjaźń potrafi pokonać wszelkie przeciwności. Film zrealizowany na podstawie popularnej japońskiej gry wideo. | Niebieski jeż Sonic X porusza się szybciej niż dźwięk i mówi ludzkim głosem. Jego wrogiem jest okrutny dr Eggman, który chce odnaleźć osiem Szmaragdów Chaosu i dzięki nim zdobyć władzę nad światem. Jedynie Sonic X oraz jego dzielni przyjaciele: Tails, Knuckles, Amy, Care i Cheese mogą mu przeszkodzić. Czeka ich wiele ekscytujących przygód, podczas których wiele razy udowodnią, że przyjaźń potrafi pokonać wszelkie przeciwności. Film zrealizowany na podstawie popularnej japońskiej gry wideo. | ||
<small> | <small>Opis pochodzi ze strony http://www.teleman.pl/tv/-67-37067</small> | ||
== Wersja polska == | == Wersja polska == | ||
'''Opracowanie''': na zlecenie | '''Opracowanie''': na zlecenie Jetix – [[IZ-Tekst|IZ-TEKST KATOWICE]]<br /> | ||
'''Udźwiękowienie''': SUPRA FILM <small>(odc. 1-26)</small><br /> | '''Udźwiękowienie''': [[SupraFilm|SUPRA FILM]] <small>(odc. 1-26)</small><br /> | ||
'''Tekst polski''': [[Agnieszka Klucznik]]< | '''Tekst polski''': | ||
* [[Agnieszka Klucznik]] <small>(odc. 1-13, 27-78)</small>, | |||
* [[Natalia Bartkowska]] <small>(odc. 14-26)</small> | |||
'''W polskiej wersji wystąpili''': | '''W polskiej wersji wystąpili''': | ||
* [[Izabella Malik]] – | * [[Izabella Malik]] – | ||
** '''Chris''', | ** '''Chris''', | ||
** '''Charmy''' | ** '''Charmy''' | ||
* [[Anita Sajnóg]] – | * [[Anita Sajnóg]] – | ||
** '''Decoe''', | ** '''Decoe''', | ||
| Linia 36: | Linia 40: | ||
** '''Frances''', | ** '''Frances''', | ||
** '''Cosmo''' | ** '''Cosmo''' | ||
* [[ | * [[Magdalena Wójcik (ur. 1978)|Magdalena Korczyńska]] – | ||
** '''Cream''', | |||
** '''Vanilla''', | |||
** '''Linsey Thorndyke''' | |||
* [[Wisława Świątek]] – '''Tails''' | |||
* [[Ireneusz Załóg]] – | |||
** '''Sonic''', | |||
** '''Espio''', | |||
** '''Big''' | |||
* [[Dariusz Stach]] – | * [[Dariusz Stach]] – | ||
** '''Pan Tanaka''', | ** '''Pan Tanaka''', | ||
| Linia 42: | Linia 54: | ||
** '''Danny''', | ** '''Danny''', | ||
** '''Gamma''' | ** '''Gamma''' | ||
* [[Radosław Kaliski]] – '''Knuckles''' | |||
* [[Wiesław Sławik]] – | |||
** '''Doktor Eggman''', | |||
** '''Profesor Gerald Robotnik''' | |||
* [[Anna Rusek]] – '''Amy''' | |||
* [[Zbigniew Wróbel]] – '''Chuck Thorndyke''' | |||
'''oraz''': | |||
* [[Maria Machowska]] – '''Bokkun''' | * [[Maria Machowska]] – '''Bokkun''' | ||
* [[Krystyna Wiśniewska]] – '''Ella''' | * [[Krystyna Wiśniewska]] – '''Ella''' | ||
| Linia 48: | Linia 67: | ||
* [[Mirosław Neinert]] – '''Nelson Thorndyke''' | * [[Mirosław Neinert]] – '''Nelson Thorndyke''' | ||
* [[Marek Rachoń]] – '''Doradca Prezydenta''' | * [[Marek Rachoń]] – '''Doradca Prezydenta''' | ||
* [[Andrzej Warcaba]] | |||
i inni | i inni | ||
'''Lektor tyłówki''': | |||
* [[Zbigniew Malecki]] <small>(odc. 1-26)</small>, | |||
* | * [[Tomasz Kućma]] <small>(odc. 27-52)</small>, | ||
* | * [[Ireneusz Załóg]] <small>(odc. 53-78)</small> | ||
== | == Daty premier == | ||
{| style="text-align: center | {| class="wikitable" style="text-align: center;" | ||
|- | |- | ||
| colspan= | ! style="padding: 0 8px;" rowspan="2"| Seria | ||
! colspan="4"| Data premiery w TV | |||
|- | |- | ||
! [[Jetix]] | |||
! style="padding: 0 8px;" |[[Polsat]] | |||
|- | |- | ||
| | |'''I''' | ||
|style="padding: 0 8px;"|4 września 2004 | |||
|style="padding: 0 8px;"|7 stycznia 2006 | |||
|- | |- | ||
| | |'''II''' | ||
|style="padding: 0 8px;"|3 września 2005 | |||
|style="padding: 0 8px;"| | |||
|- | |||
|'''III''' | |||
|style="padding: 0 8px;"|3 kwietnia 2006 | |||
|style="padding: 0 8px;"|24 lutego 2007 | |||
|- | |||
|} | |||
== Spis odcinków == | |||
{| class="wikitable" style="text-align: center; width: 75%; margin: 0 auto;" | |||
|- | |||
!width="7%"|№ | |||
!width="31%"|Tytuł polski | |||
!width="31%"|Tytuł japoński | |||
!width="31%"|Tytuł angielski | |||
|- | |||
| colspan=4 style="background-color: #70ACFF;" |'''SERIA PIERWSZA''' | |||
|- | |||
| style="background-color: #CCE2FF;"|01 | |||
| ''Wejście naddźwiękowego jeża'' | | ''Wejście naddźwiękowego jeża'' | ||
| '' | | ''超音速ヒーロー登場!'' | ||
| | | ''Chaos Control Freaks'' | ||
|- | |- | ||
| | | style="background-color: #CCE2FF;"|02 | ||
| ''Infiltracja Rejonu 99'' | | ''Infiltracja Rejonu 99'' | ||
| '' | | ''潜入!エリア99'' | ||
| ''Sonic to the Rescue'' | |||
|- | |- | ||
| | | style="background-color: #CCE2FF;"|03 | ||
| ''Ambicja doktora Eggmana'' | | ''Ambicja doktora Eggmana'' | ||
| '' | | ''Dr.エッグマンの野望'' | ||
| ''Missile Wrist Rampage'' | |||
|- | |- | ||
| | | style="background-color: #CCE2FF;"|04 | ||
| ''Szmaragd Chaosu'' | | ''Szmaragd Chaosu'' | ||
| '' | | ''カオスエメラルドを手に入れろ!'' | ||
| | | ''Chaos Emerald Chaos'' | ||
|- | |- | ||
| | | style="background-color: #CCE2FF;"|05 | ||
| ''Sonic kontra Knuckles'' | | ''Sonic kontra Knuckles'' | ||
| '' | | ''激突!!ソニックvsナックルズ'' | ||
| | | ''Cracking Knuckles'' | ||
|- | |- | ||
| | | style="background-color: #CCE2FF;"|06 | ||
| ''Techniczny nauczyciel'' | | ''Techniczny nauczyciel'' | ||
| '' | | ''熱戦!スクール・ウォーズ'' | ||
| ''Techno Teacher'' | |||
|- | |- | ||
| | | style="background-color: #CCE2FF;"|07 | ||
| ''Ciężka impreza u Chrisa'' | | ''Ciężka impreza u Chrisa'' | ||
| '' | | ''大混戦!クリスのホームパーティー' | ||
| ''Party Hardly'' | |||
|- | |- | ||
| | | style="background-color: #CCE2FF;"|08 | ||
| ''Awaryjne odpalenie Tornada X'' | | ''Awaryjne odpalenie Tornada X'' | ||
| '' | | ''緊急発進!Xトルネード'' | ||
| ''Satellite Swindle'' | |||
|- | |- | ||
| | | style="background-color: #CCE2FF;"|09 | ||
| ''Ostatni kurort'' | | ''Ostatni kurort'' | ||
| '' | | ''渚のエミー'' | ||
| ''The Last Resort'' | |||
|- | |- | ||
| | | style="background-color: #CCE2FF;"|10 | ||
| ''Soniczna drużyna baseballowa'' | | ''Soniczna drużyna baseballowa'' | ||
| '' | | ''激闘!ソニック野球軍'' | ||
| ''Unfair Ball'' | |||
|- | |- | ||
| | | style="background-color: #CCE2FF;"|11 | ||
| ''Latający szpieg, Rouge'' | | ''Latający szpieg, Rouge'' | ||
| '' | | ''美しき怪盗ルージュ'' | ||
| | | ''Fly Spy'' | ||
|- | |- | ||
| | | style="background-color: #CCE2FF;"|12 | ||
| ''Wojna z Eggmanem, cz. 1'' | | ''Wojna z Eggmanem, cz. 1'' | ||
| '' | | ''エッグマン基地 総攻撃! (前編)'' | ||
| | | ''Beating Eggman, Part 1'' | ||
|- | |- | ||
| | | style="background-color: #CCE2FF;"|13 | ||
| ''Wojna z Eggmanem, cz. 2'' | | ''Wojna z Eggmanem, cz. 2'' | ||
| '' | | ''エッグマン基地 総攻撃! (後編)'' | ||
| ''Beating Eggman, Part 2'' | |||
|- | |- | ||
| | | style="background-color: #CCE2FF;"|14 | ||
| ''Po to są przyjaciele'' | | ''Po to są przyjaciele'' | ||
| '' | | ''英雄ソニックを追え!'' | ||
| ''That's What Friends Are For'' | |||
|- | |- | ||
| | | style="background-color: #CCE2FF;"|15 | ||
| ''Forteca Eggmana'' | | ''Forteca Eggmana'' | ||
| '' | | ''移動要塞エッグフォート襲来!'' | ||
| ''Skirmish in the Sky | |||
|- | |- | ||
| | | style="background-color: #CCE2FF;"|16 | ||
| ''Niebezpieczeństwo w głębinach morza'' | | ''Niebezpieczeństwo w głębinach morza'' | ||
| '' | | ''目指せ! 南海の沈没船'' | ||
| | | ''Depths of Danger'' | ||
|- | |- | ||
| | | style="background-color: #CCE2FF;"|17 | ||
| ''Przygody Knucklesa i Hawka'' | | ''Przygody Knucklesa i Hawka'' | ||
| '' | | ''ナックルズ! 怒りの鉄拳'' | ||
| | | ''The Adventures of Knuckles and Hawk'' | ||
|- | |- | ||
| | | style="background-color: #CCE2FF;"|18 | ||
| ''Starcie na sawannie'' | | ''Starcie na sawannie'' | ||
| '' | | ''サバンナの大決闘!'' | ||
| | | ''The Dam Scam'' | ||
|- | |- | ||
| | | style="background-color: #CCE2FF;"|19 | ||
| ''Duch ze starego zamku'' | | ''Duch ze starego zamku'' | ||
| '' | | ''古城の亡霊キングブーブ'' | ||
| | | ''Sonic's Scream Test'' | ||
|- | |- | ||
| | | style="background-color: #CCE2FF;"|20 | ||
| ''Misja bojowa – Forteca Eggmana 2'' | | ''Misja bojowa – Forteca Eggmana 2'' | ||
| '' | | ''出撃! エッグフォートⅡ'' | ||
| ''Cruise Blues'' | |||
|- | |- | ||
| | | style="background-color: #CCE2FF;"|21 | ||
| ''Szybcy przyjaciele'' | | ''Szybcy przyjaciele'' | ||
| '' | | ''スピード勝負! ソニックvsサム'' | ||
| ''Fast Friends'' | |||
|- | |- | ||
| | | style="background-color: #CCE2FF;"|22 | ||
| ''Zaginiony mały Chao'' | | ''Zaginiony mały Chao'' | ||
| '' | | ''夏休み・チャオ~な観察日記'' | ||
| ''Little Chao Lost'' | |||
|- | |- | ||
| | | style="background-color: #CCE2FF;"|23 | ||
| ''Szósty Szmaragd Chaosu'' | | ''Szósty Szmaragd Chaosu'' | ||
| '' | | ''大混乱! 6カオスエメラルド'' | ||
| ''Emerald Anniversary'' | |||
|- | |- | ||
| | | style="background-color: #CCE2FF;"|24 | ||
| ''Jak złapać jeża'' | | ''Jak złapać jeża'' | ||
| '' | | ''暴走ソニック! 捕獲大作戦'' | ||
| ''How to Catch a Hedgehog'' | |||
|- | |- | ||
| | | style="background-color: #CCE2FF;"|25 | ||
| ''Nikczemny podstęp'' | | ''Nikczemny podstęp'' | ||
| '' | | ''最後のカオスエメラルド'' | ||
| | | ''A Dastardly Deed'' | ||
|- | |- | ||
| | | style="background-color: #CCE2FF;"|26 | ||
| ''Narodziny Super Sonica'' | | ''Narodziny Super Sonica'' | ||
| '' | | ''誕生!スーパーソニック'' | ||
| | | ''Countdown to Chaos'' | ||
|- | |- | ||
| colspan= | | colspan=4 style="background-color: #70ACFF;" |'''SERIA DRUGA''' | ||
|- | |- | ||
| | | style="background-color: #CCE2FF;"|27 | ||
| ''Początek katastrofy'' | | ''Początek katastrofy'' | ||
| '' | | ''災いのはじまり'' | ||
| | | ''Pure Chaos'' | ||
|- | |- | ||
| | | style="background-color: #CCE2FF;"|28 | ||
| ''Chaotyczny dzień'' | | ''Chaotyczny dzień'' | ||
| '' | | ''謎の生命体カオス'' | ||
| | | ''A Chaotic Day'' | ||
|- | |- | ||
| | | style="background-color: #CCE2FF;"|29 | ||
| ''Bunt robota'' | | ''Bunt robota'' | ||
| '' | | ''囚われのエミー'' | ||
| | | ''A Robot Rebels'' | ||
|- | |- | ||
| | | style="background-color: #CCE2FF;"|30 | ||
| ''Walka na Jajostatku'' | | ''Walka na Jajostatku'' | ||
| '' | | ''エッグキャリアの戦い'' | ||
| ''Head’s Up, Tails!'' | |||
|- | |- | ||
| | | style="background-color: #CCE2FF;"|31 | ||
| ''Wędrowiec Gamma'' | | ''Wędrowiec Gamma'' | ||
| '' | | ''さすらいのガンマ'' | ||
| ''Revenge of the Robot'' | |||
|- | |- | ||
| | | style="background-color: #CCE2FF;"|32 | ||
| ''Wrzask Doskonałego Chaosu'' | | ''Wrzask Doskonałego Chaosu'' | ||
| '' | | ''パーフェクトカオスの叫び'' | ||
| | | ''Flood Fight'' | ||
|- | |- | ||
| | | style="background-color: #CCE2FF;"|33 | ||
| ''Tajemnica "Projektu Shadow"'' | | ''Tajemnica "Projektu Shadow"'' | ||
| '' | | ''プロジェクト・シャドウの謎'' | ||
| ''Project: Shadow'' | |||
|- | |- | ||
| | | style="background-color: #CCE2FF;"|34 | ||
| ''Uciekinier Sonic'' | | ''Uciekinier Sonic'' | ||
| '' | | ''逃亡者ソニック'' | ||
| ''Shadow Knows'' | |||
|- | |- | ||
| | | style="background-color: #CCE2FF;"|35 | ||
| ''Ucieczka z Więziennej Wyspy'' | | ''Ucieczka z Więziennej Wyspy'' | ||
| '' | | ''プリズンアイランドからの脱出'' | ||
| ''Sonic’s Big Break'' | |||
|- | |- | ||
| | | style="background-color: #CCE2FF;"|36 | ||
| ''Zagrożenie z kosmosu'' | | ''Zagrożenie z kosmosu'' | ||
| '' | | ''宇宙からの脅迫'' | ||
| ''Shadow World'' | |||
|- | |- | ||
| | | style="background-color: #CCE2FF;"|37 | ||
| ''Walka na Arce Kolonii Kosmicznej'' | | ''Walka na Arce Kolonii Kosmicznej'' | ||
| '' | | ''スペースコロニー・アークの戦い'' | ||
| ''Robotnik's Revenge'' | |||
|- | |- | ||
| | | style="background-color: #CCE2FF;"|38 | ||
| ''Kosmiczny pojedynek'' | | ''Kosmiczny pojedynek'' | ||
| '' | | ''マリアの願い、みんなの願い'' | ||
| ''Showdown in Space'' | |||
|- | |- | ||
| | | style="background-color: #CCE2FF;"|39 | ||
| ''Agencja Detektywistyczna Chaotix'' | | ''Agencja Detektywistyczna Chaotix'' | ||
| '' | | ''カオティクス探偵事務所'' | ||
| | | ''Defective Detectives'' | ||
|- | |- | ||
| | | style="background-color: #CCE2FF;"|40 | ||
| ''Korporacja Eggmana'' | | ''Korporacja Eggmana'' | ||
| '' | | ''エッグマン株式会社'' | ||
| | | ''Sunblock Solution'' | ||
|- | |- | ||
| | | style="background-color: #CCE2FF;"|41 | ||
| ''Eggman na prezydenta!'' | | ''Eggman na prezydenta!'' | ||
| '' | | ''光をわれらに!'' | ||
| ''Eggman for President'' | |||
|- | |- | ||
| | | style="background-color: #CCE2FF;"|42 | ||
| ''Zapomniana randka'' | | ''Zapomniana randka'' | ||
| '' | | ''エミー愛の逃避行?!'' | ||
| ''A Date to Forget'' | |||
|- | |- | ||
| | | style="background-color: #CCE2FF;"|43 | ||
| ''Elektroniczna panika'' | | ''Elektroniczna panika'' | ||
| '' | | ''家電大パニック!!'' | ||
| ''Mean Machines'' | |||
|- | |- | ||
| | | style="background-color: #CCE2FF;"|44 | ||
| ''Poszukiwania w kanałach'' | | ''Poszukiwania w kanałach'' | ||
| '' | | ''おかしなおかしなスパイ大作戦'' | ||
| | | ''Sewer Search'' | ||
|- | |- | ||
| | | style="background-color: #CCE2FF;"|45 | ||
| ''Turniej o Szmaragd Chaosu, cz. 1'' | | ''Turniej o Szmaragd Chaosu, cz. 1'' | ||
| '' | | ''ソニックバトル・開催!!'' | ||
| | | ''Prize Fight'' | ||
|- | |- | ||
| | | style="background-color: #CCE2FF;"|46 | ||
| ''Turniej o Szmaragd Chaosu, cz. 2'' | | ''Turniej o Szmaragd Chaosu, cz. 2'' | ||
| '' | | ''ソニックバトル・決勝!!'' | ||
| | | ''A Wild Win'' | ||
|- | |- | ||
| | | style="background-color: #CCE2FF;"|47 | ||
| ''Zaginiona mapa'' | | ''Zaginiona mapa'' | ||
| '' | | ''緯度0大決戦!!'' | ||
| | | ''Map of Mayhem'' | ||
|- | |- | ||
| | | style="background-color: #CCE2FF;"|48 | ||
| ''Sonic kontra potwór z podziemii'' | | ''Sonic kontra potwór z podziemii'' | ||
| '' | | ''ソニック対地底怪獣'' | ||
| ''The Volcanic Venture'' | |||
|- | |- | ||
| | | style="background-color: #CCE2FF;"|49 | ||
| ''Początek końca'' | | ''Początek końca'' | ||
| ''The | | ''世界が静止する日'' | ||
| ''The Beginning of the End'' | |||
|- | |- | ||
| | | style="background-color: #CCE2FF;"|50 | ||
| ''Poranek pożegnań'' | | ''Poranek pożegnań'' | ||
| '' | | ''別れの朝'' | ||
| ''Running Out of Time'' | |||
|- | |- | ||
| | | style="background-color: #CCE2FF;"|51 | ||
| ''Przyjaciele do końca'' | | ''Przyjaciele do końca'' | ||
| '' | | ''クリスの長い旅'' | ||
| | | ''Friends 'Til the End'' | ||
|- | |- | ||
| | | style="background-color: #CCE2FF;"|52 | ||
| ''Nowy początek'' | | ''Nowy początek'' | ||
| '' | | ''風の思い出'' | ||
| | | ''A New Start'' | ||
|- | |- | ||
| colspan= | | colspan=4 style="background-color: #70ACFF;" |'''SERIA TRZECIA''' | ||
|- | |- | ||
| | | style="background-color: #CCE2FF;"|53 | ||
| ''Posłaniec z deszczu meteorytów'' | | ''Posłaniec z deszczu meteorytów'' | ||
| '' | | ''流星雨の使者'' | ||
| | | ''A Cosmic Call'' | ||
|- | |- | ||
| | | style="background-color: #CCE2FF;"|54 | ||
| ''Błękitny Tajfun'' | | ''Błękitny Tajfun'' | ||
| '' | | ''宇宙船ブルータイフーン号'' | ||
| | | ''Cosmic Crisis'' | ||
|- | |- | ||
| | | style="background-color: #CCE2FF;"|55 | ||
| ''Planeta pełna wody'' | | ''Planeta pełna wody'' | ||
| '' | | ''水の惑星ハイドー'' | ||
| | | ''H2Whoa'' | ||
|- | |- | ||
| | | style="background-color: #CCE2FF;"|56 | ||
| ''Wróg w potrzebie'' | | ''Wróg w potrzebie'' | ||
| '' | | ''Dr.エッグマン参戦!'' | ||
| | | ''An Enemy In Need'' | ||
|- | |- | ||
| | | style="background-color: #CCE2FF;"|57 | ||
| ''Walka w lodowym pałacu'' | | ''Walka w lodowym pałacu'' | ||
| '' | | ''アイスパレスの戦い!'' | ||
| | | ''A Chilling Discovery'' | ||
|- | |- | ||
| | | style="background-color: #CCE2FF;"|58 | ||
| ''Desperackie poszukiwanie Sonica'' | | ''Desperackie poszukiwanie Sonica'' | ||
| '' | | ''乙女のジャングルトラップ'' | ||
| ''Desperately Seeking Sonic'' | |||
|- | |- | ||
| | | style="background-color: #CCE2FF;"|59 | ||
| ''Chaotix wyrusza w kosmos'' | | ''Chaotix wyrusza w kosmos'' | ||
| '' | | ''乙女のジャングルトラップ'' | ||
| ''Galactic Gumshoes'' | |||
|- | |- | ||
| | | style="background-color: #CCE2FF;"|60 | ||
| ''Shadow powrócił?'' | | ''Shadow powrócił?'' | ||
| '' | | ''シャドウ・リバース'' | ||
| | | ''Trick Sand'' | ||
|- | |- | ||
| | | style="background-color: #CCE2FF;"|61 | ||
| ''Statek zagłady'' | | ''Statek zagłady'' | ||
| '' | | ''メタレックス戦艦襲来!'' | ||
| | | ''Ship of Doom'' | ||
|- | |- | ||
| | | style="background-color: #CCE2FF;"|62 | ||
| ''Podziemny sekret'' | | ''Podziemny sekret'' | ||
| '' | | ''地下渓谷の秘密'' | ||
| ''An Underground Odyssey'' | |||
|- | |- | ||
| | | style="background-color: #CCE2FF;"|63 | ||
| ''Baza Metarexów'' | | ''Baza Metarexów'' | ||
| '' | | ''宇宙要塞メタルプラント'' | ||
| ''Station Break-In'' | |||
|- | |- | ||
| | | style="background-color: #CCE2FF;"|64 | ||
| ''Sonic kontra Shadow'' | | ''Sonic kontra Shadow'' | ||
| '' | | ''激突!ソニックvsシャドウ'' | ||
| ''A Metarex Melee'' | |||
|- | |- | ||
| | | style="background-color: #CCE2FF;"|65 | ||
| ''Misja – dobrana para'' | | ''Misja – dobrana para'' | ||
| '' | | ''カオティクス 電撃ラブラブ大作戦'' | ||
| ''Mission: Match-Up'' | |||
|- | |- | ||
| | | style="background-color: #CCE2FF;"|66 | ||
| ''Krytyczna sytuacja'' | | ''Krytyczna sytuacja'' | ||
| '' | | ''銀河回廊をわたれ!'' | ||
| ''Clash in the Cloister'' | |||
|- | |- | ||
| | | style="background-color: #CCE2FF;"|67 | ||
| ''Pułapka Black Narccisusa'' | | ''Pułapka Black Narccisusa'' | ||
| '' | | ''ブラック・トラップ'' | ||
| | | ''Teasing Time'' | ||
|- | |- | ||
| | | style="background-color: #CCE2FF;"|68 | ||
| ''Marzenie Molly'' | | ''Marzenie Molly'' | ||
| '' | | ''こわれた星の上で'' | ||
| | | ''A Revolutionary Tale'' | ||
|- | |- | ||
| | | style="background-color: #CCE2FF;"|69 | ||
| ''Planeta Marmolim'' | | ''Planeta Marmolim'' | ||
| ''Planet | | ''お願いマルモリン!'' | ||
| ''The Planet of Misfortune'' | |||
|- | |- | ||
| | | style="background-color: #CCE2FF;"|70 | ||
| ''Terror na Tajfunie'' | | ''Terror na Tajfunie'' | ||
| '' | | ''エッグマン艦隊現る!'' | ||
| ''Terror on the Typhoon'' | |||
|- | |- | ||
| | | style="background-color: #CCE2FF;"|71 | ||
| ''Polowanie na jeża'' | | ''Polowanie na jeża'' | ||
| '' | | ''カフェ・カオティクス'' | ||
| ''Hedgehog Hunt'' | |||
| '' | |||
|- | |- | ||
| | | style="background-color: #CCE2FF;"|72 | ||
| ''Kim są Metarexy?'' | |||
| ''メタレックスの正体!?'' | |||
| ''Zelkova Strikes Back'' | |||
|- | |- | ||
| | | style="background-color: #CCE2FF;"|73 | ||
| ''Cosmo i konspiracja'' | | ''Cosmo i konspiracja'' | ||
| '' | | ''暗殺者シャドウ!'' | ||
| | | ''The Cosmo Conspiracy'' | ||
|- | |- | ||
| | | style="background-color: #CCE2FF;"|74 | ||
| ''Zaginiona planeta'' | | ''Zaginiona planeta'' | ||
| '' | | ''ロスト・プラネット'' | ||
| | | ''Eye Spy'' | ||
|- | |- | ||
| | | style="background-color: #CCE2FF;"|75 | ||
| ''Anioł złośliwości'' | | ''Anioł złośliwości'' | ||
| '' | | ''森化の日'' | ||
| | | ''Agent of Mischief'' | ||
|- | |- | ||
| | | style="background-color: #CCE2FF;"|76 | ||
| ''Światło w ciemności'' | | ''Światło w ciemności'' | ||
| '' | | ''決戦!ダーク・オーク'' | ||
| ''The Light in the Darkness'' | |||
|- | |- | ||
| | | style="background-color: #CCE2FF;"|77 | ||
| ''Nieustraszona przyjaciółka'' | | ''Nieustraszona przyjaciółka'' | ||
| '' | | ''君のためにできること'' | ||
| ''A Fearless Friend'' | |||
|- | |- | ||
| | | style="background-color: #CCE2FF;"|78 | ||
| ''Odrodzenie planet'' | | ''Odrodzenie planet'' | ||
| '' | | ''星の生まれるところ'' | ||
| ''So Long Sonic'' | |||
|- | |- | ||
|} | |} | ||
== Linki zewnętrzne == | == Linki zewnętrzne == | ||
* {{Wikipedia}} | * {{Wikipedia}} | ||
* {{filmweb|film|160626}} | * {{filmweb|film|160626}} | ||
{{Jeż Sonic}} | |||
{{4Kids}} | |||
[[Kategoria:Seriale animowane dla dzieci i młodzieży]] | [[Kategoria:Seriale animowane dla dzieci i młodzieży]] | ||
Wersja z 12:11, 6 sty 2023
| Tytuł | Sonic X |
|---|---|
| Tytuł oryginalny | ソニックX |
| Gatunek | animowany, przygodowy |
| Kraj produkcji | Japonia |
| Język oryginału | japoński |
| Stacja telewizyjna | Fox Kids, Jetix, Polsat |
| Dystrybutor DVD | Epelpol Entertainment |
| Lata produkcji | 2003-2006 |
| Data premiery dubbingu | 4 września 2004 |
| Wyemitowane serie |
3 z 3 |
| Wyemitowane odcinki | 78 z 78 |
Sonic X (jap. ソニックX, Sonikku ekkusu, 2003-2006) – serial anime powstały na podstawie gier firmy SEGA.
78-odcinkowy serial emitowany w Polsce z dubbingiem na kanałach Jetix i Polsat.
Pierwsze trzynaście odcinków serialu zostało także wydane na czterech płytach DVD przez Epelpol Entertainment.
Fabuła
Niebieski jeż Sonic X porusza się szybciej niż dźwięk i mówi ludzkim głosem. Jego wrogiem jest okrutny dr Eggman, który chce odnaleźć osiem Szmaragdów Chaosu i dzięki nim zdobyć władzę nad światem. Jedynie Sonic X oraz jego dzielni przyjaciele: Tails, Knuckles, Amy, Care i Cheese mogą mu przeszkodzić. Czeka ich wiele ekscytujących przygód, podczas których wiele razy udowodnią, że przyjaźń potrafi pokonać wszelkie przeciwności. Film zrealizowany na podstawie popularnej japońskiej gry wideo.
Opis pochodzi ze strony http://www.teleman.pl/tv/-67-37067
Wersja polska
Opracowanie: na zlecenie Jetix – IZ-TEKST KATOWICE
Udźwiękowienie: SUPRA FILM (odc. 1-26)
Tekst polski:
- Agnieszka Klucznik (odc. 1-13, 27-78),
- Natalia Bartkowska (odc. 14-26)
W polskiej wersji wystąpili:
- Izabella Malik –
- Chris,
- Charmy
- Anita Sajnóg –
- Decoe,
- Rouge,
- Helen,
- Frances,
- Cosmo
- Magdalena Korczyńska –
- Cream,
- Vanilla,
- Linsey Thorndyke
- Wisława Świątek – Tails
- Ireneusz Załóg –
- Sonic,
- Espio,
- Big
- Dariusz Stach –
- Pan Tanaka,
- Bocoe,
- Danny,
- Gamma
- Radosław Kaliski – Knuckles
- Wiesław Sławik –
- Doktor Eggman,
- Profesor Gerald Robotnik
- Anna Rusek – Amy
- Zbigniew Wróbel – Chuck Thorndyke
oraz:
- Maria Machowska – Bokkun
- Krystyna Wiśniewska – Ella
- Tomasz Śliwiński – Vector
- Grzegorz Przybył – Shadow
- Mirosław Neinert – Nelson Thorndyke
- Marek Rachoń – Doradca Prezydenta
- Andrzej Warcaba
i inni
Lektor tyłówki:
- Zbigniew Malecki (odc. 1-26),
- Tomasz Kućma (odc. 27-52),
- Ireneusz Załóg (odc. 53-78)
Daty premier
| Seria | Data premiery w TV | |||
|---|---|---|---|---|
| Jetix | Polsat | |||
| I | 4 września 2004 | 7 stycznia 2006 | ||
| II | 3 września 2005 | |||
| III | 3 kwietnia 2006 | 24 lutego 2007 | ||
Spis odcinków
| № | Tytuł polski | Tytuł japoński | Tytuł angielski |
|---|---|---|---|
| SERIA PIERWSZA | |||
| 01 | Wejście naddźwiękowego jeża | 超音速ヒーロー登場! | Chaos Control Freaks |
| 02 | Infiltracja Rejonu 99 | 潜入!エリア99 | Sonic to the Rescue |
| 03 | Ambicja doktora Eggmana | Dr.エッグマンの野望 | Missile Wrist Rampage |
| 04 | Szmaragd Chaosu | カオスエメラルドを手に入れろ! | Chaos Emerald Chaos |
| 05 | Sonic kontra Knuckles | 激突!!ソニックvsナックルズ | Cracking Knuckles |
| 06 | Techniczny nauczyciel | 熱戦!スクール・ウォーズ | Techno Teacher |
| 07 | Ciężka impreza u Chrisa | 大混戦!クリスのホームパーティー' | Party Hardly |
| 08 | Awaryjne odpalenie Tornada X | 緊急発進!Xトルネード | Satellite Swindle |
| 09 | Ostatni kurort | 渚のエミー | The Last Resort |
| 10 | Soniczna drużyna baseballowa | 激闘!ソニック野球軍 | Unfair Ball |
| 11 | Latający szpieg, Rouge | 美しき怪盗ルージュ | Fly Spy |
| 12 | Wojna z Eggmanem, cz. 1 | エッグマン基地 総攻撃! (前編) | Beating Eggman, Part 1 |
| 13 | Wojna z Eggmanem, cz. 2 | エッグマン基地 総攻撃! (後編) | Beating Eggman, Part 2 |
| 14 | Po to są przyjaciele | 英雄ソニックを追え! | That's What Friends Are For |
| 15 | Forteca Eggmana | 移動要塞エッグフォート襲来! | Skirmish in the Sky |
| 16 | Niebezpieczeństwo w głębinach morza | 目指せ! 南海の沈没船 | Depths of Danger |
| 17 | Przygody Knucklesa i Hawka | ナックルズ! 怒りの鉄拳 | The Adventures of Knuckles and Hawk |
| 18 | Starcie na sawannie | サバンナの大決闘! | The Dam Scam |
| 19 | Duch ze starego zamku | 古城の亡霊キングブーブ | Sonic's Scream Test |
| 20 | Misja bojowa – Forteca Eggmana 2 | 出撃! エッグフォートⅡ | Cruise Blues |
| 21 | Szybcy przyjaciele | スピード勝負! ソニックvsサム | Fast Friends |
| 22 | Zaginiony mały Chao | 夏休み・チャオ~な観察日記 | Little Chao Lost |
| 23 | Szósty Szmaragd Chaosu | 大混乱! 6カオスエメラルド | Emerald Anniversary |
| 24 | Jak złapać jeża | 暴走ソニック! 捕獲大作戦 | How to Catch a Hedgehog |
| 25 | Nikczemny podstęp | 最後のカオスエメラルド | A Dastardly Deed |
| 26 | Narodziny Super Sonica | 誕生!スーパーソニック | Countdown to Chaos |
| SERIA DRUGA | |||
| 27 | Początek katastrofy | 災いのはじまり | Pure Chaos |
| 28 | Chaotyczny dzień | 謎の生命体カオス | A Chaotic Day |
| 29 | Bunt robota | 囚われのエミー | A Robot Rebels |
| 30 | Walka na Jajostatku | エッグキャリアの戦い | Head’s Up, Tails! |
| 31 | Wędrowiec Gamma | さすらいのガンマ | Revenge of the Robot |
| 32 | Wrzask Doskonałego Chaosu | パーフェクトカオスの叫び | Flood Fight |
| 33 | Tajemnica "Projektu Shadow" | プロジェクト・シャドウの謎 | Project: Shadow |
| 34 | Uciekinier Sonic | 逃亡者ソニック | Shadow Knows |
| 35 | Ucieczka z Więziennej Wyspy | プリズンアイランドからの脱出 | Sonic’s Big Break |
| 36 | Zagrożenie z kosmosu | 宇宙からの脅迫 | Shadow World |
| 37 | Walka na Arce Kolonii Kosmicznej | スペースコロニー・アークの戦い | Robotnik's Revenge |
| 38 | Kosmiczny pojedynek | マリアの願い、みんなの願い | Showdown in Space |
| 39 | Agencja Detektywistyczna Chaotix | カオティクス探偵事務所 | Defective Detectives |
| 40 | Korporacja Eggmana | エッグマン株式会社 | Sunblock Solution |
| 41 | Eggman na prezydenta! | 光をわれらに! | Eggman for President |
| 42 | Zapomniana randka | エミー愛の逃避行?! | A Date to Forget |
| 43 | Elektroniczna panika | 家電大パニック!! | Mean Machines |
| 44 | Poszukiwania w kanałach | おかしなおかしなスパイ大作戦 | Sewer Search |
| 45 | Turniej o Szmaragd Chaosu, cz. 1 | ソニックバトル・開催!! | Prize Fight |
| 46 | Turniej o Szmaragd Chaosu, cz. 2 | ソニックバトル・決勝!! | A Wild Win |
| 47 | Zaginiona mapa | 緯度0大決戦!! | Map of Mayhem |
| 48 | Sonic kontra potwór z podziemii | ソニック対地底怪獣 | The Volcanic Venture |
| 49 | Początek końca | 世界が静止する日 | The Beginning of the End |
| 50 | Poranek pożegnań | 別れの朝 | Running Out of Time |
| 51 | Przyjaciele do końca | クリスの長い旅 | Friends 'Til the End |
| 52 | Nowy początek | 風の思い出 | A New Start |
| SERIA TRZECIA | |||
| 53 | Posłaniec z deszczu meteorytów | 流星雨の使者 | A Cosmic Call |
| 54 | Błękitny Tajfun | 宇宙船ブルータイフーン号 | Cosmic Crisis |
| 55 | Planeta pełna wody | 水の惑星ハイドー | H2Whoa |
| 56 | Wróg w potrzebie | Dr.エッグマン参戦! | An Enemy In Need |
| 57 | Walka w lodowym pałacu | アイスパレスの戦い! | A Chilling Discovery |
| 58 | Desperackie poszukiwanie Sonica | 乙女のジャングルトラップ | Desperately Seeking Sonic |
| 59 | Chaotix wyrusza w kosmos | 乙女のジャングルトラップ | Galactic Gumshoes |
| 60 | Shadow powrócił? | シャドウ・リバース | Trick Sand |
| 61 | Statek zagłady | メタレックス戦艦襲来! | Ship of Doom |
| 62 | Podziemny sekret | 地下渓谷の秘密 | An Underground Odyssey |
| 63 | Baza Metarexów | 宇宙要塞メタルプラント | Station Break-In |
| 64 | Sonic kontra Shadow | 激突!ソニックvsシャドウ | A Metarex Melee |
| 65 | Misja – dobrana para | カオティクス 電撃ラブラブ大作戦 | Mission: Match-Up |
| 66 | Krytyczna sytuacja | 銀河回廊をわたれ! | Clash in the Cloister |
| 67 | Pułapka Black Narccisusa | ブラック・トラップ | Teasing Time |
| 68 | Marzenie Molly | こわれた星の上で | A Revolutionary Tale |
| 69 | Planeta Marmolim | お願いマルモリン! | The Planet of Misfortune |
| 70 | Terror na Tajfunie | エッグマン艦隊現る! | Terror on the Typhoon |
| 71 | Polowanie na jeża | カフェ・カオティクス | Hedgehog Hunt |
| 72 | Kim są Metarexy? | メタレックスの正体!? | Zelkova Strikes Back |
| 73 | Cosmo i konspiracja | 暗殺者シャドウ! | The Cosmo Conspiracy |
| 74 | Zaginiona planeta | ロスト・プラネット | Eye Spy |
| 75 | Anioł złośliwości | 森化の日 | Agent of Mischief |
| 76 | Światło w ciemności | 決戦!ダーク・オーク | The Light in the Darkness |
| 77 | Nieustraszona przyjaciółka | 君のためにできること | A Fearless Friend |
| 78 | Odrodzenie planet | 星の生まれるところ | So Long Sonic |
Linki zewnętrzne
| Filmy | Sonic: Świąteczna przygoda • SONIC. Szybki jak błyskawica • SONIC 2. Szybki jak błyskawica • SONIC 3. Szybki jak błyskawica |
| Seriale | Sonic Underground • Sonic X • Sonic Boom • Sonic Prime |
| Spin-off | Knuckles |
| Seriale | Pokémon • Yu-Gi-Oh! • Król szamanów • Cubix • Wojownicze żółwie ninja • Sonic X • Chaotic |
