Old Surehand

Z Dubbingpedia
Przejdź do nawigacjiPrzejdź do wyszukiwania

Old Surehand

Old Surehand.jpg
Gatunek western
Kraj produkcji RFN, Jugosławia
Język oryginału niemiecki
Rok produkcji 1965
Data premiery dubbingu 1968

Old Surehand (1965) – erefenowsko-jugosłowiański western w reżyserii Alfreda Vohrera. Premiera w polskich kinach miała miejsce w 1968 roku.

Fabuła

Old Surehand (Stewart Granger) ściga mordercę swego brata. W drodze do Mason City widzi, jak grupa bandytów napada na pociąg i kradnie ogromne ilości transportowanego złota. Tymczasem farmer MacHary oskarża Komanczów o zamordowanie jego syna powołując się na rzekomych świadków zbrodni, Cata (Nikola Gec) i Clincha (Dusan Janicijevic). Old Surehand nie wierzy w winę Indian. Tuż potem do miasta przybywa syn wodza Komanczów, by zaprotestować przeciwko bezprawiu białych myśliwych. Wojownik zostaje zastrzelony. To wydarzenie grozi kolejnym konfliktem między osadnikami a czerwonoskórymi. Old Surehand zwraca się o pomoc do zaprzyjaźnionego wodza Apaczów, Winnetou (Pierre Brice), lecz sam zostaje uprowadzony przez Cata. Uwalnia go młoda bratanica zamordowanego poszukiwacza złota, Judith (Letícia Román). Winnetou informuje przyjaciela, że Komancze ogłosili wojnę z białymi. Banda pod wodzą niejakiego Generała (Larry Pennell) ma im dostarczyć broń. Wkrótce Judith i jej narzeczony Toby (Terence Hill) wpadają w zasadzkę Komanczów. Old Surehand ratuje ich. Obiecuje też wodzowi odszukanie mordercy jego syna.

Źródło: Teleman

Wersja polska

W wersji polskiej udział biorą:

i inni

Opracowanie i udźwiękowienie wersji polskiej: STUDIO OPRACOWAŃ FILMÓW w WARSZAWIE
Reżyser: Jerzy Twardowski
Tekst polski: Elżbieta Łopatniukowa
Operator dźwięku: Jerzy Januszewski
Montaż: Anna Szatkowska
Kierownik produkcji: Tadeusz Simiński

Linki zewnętrzne

Winnetou
Filmy Skarb w Srebrnym JeziorzeWinnetou: Część IWinnetou: Część IIOld SurehandWinnetou wśród SępówWinnetou: Część IIIWinnetou i Król NaftyWinnetou i ApanacziWinnetou w Dolinie Śmierci