Winnetou: Część I

Z Dubbingpedia
Przejdź do nawigacjiPrzejdź do wyszukiwania

Winnetou: Część I

Winnetou, 1. Teil

Winnetou Część I.jpg
Gatunek western
Kraj produkcji RFN, Jugosławia
Język oryginału niemiecki
Rok produkcji 1963
Data premiery dubbingu 1965

Winnetou: Część I (niem. Winnetou, 1. Teil) – erefenowsko-włosko-jugosłowiański western z 1963 roku w reżyserii Haralda Reinla. Premiera w polskich kinach miała miejsce w 1965 roku.

Na DVD wydany w wersji lektorskiej pod tytułem Winnetou: Złoto Apaczów, na plakacie kinowym podany został tytuł Winnetou: I seria.

Fabuła

Spekulant Santer (Mario Adorf) przekonuje kierownika budowy kolei Great Western do poprowadzenia toru przez ziemie łowieckie Apaczów. Ta inwestycja ma przynieść duże zyski. Zatrudniony przez firmę niemiecki geometra, o pseudonimie Old Shatterhand (Lex Barker), usiłuje udaremnić te plany i podejmuje pertraktacje z Winnetou (Pierre Brice), synem wodza Apaczów. Narady zostają przerwane przez wtargnięcie Santera, który morduje przywódcę Apaczów. Porywa również Winnetou i oddaje go w ręce Indian Kajoa. Plemię to prowadzi wojnę z Apaczami. Shatterhandowi udaje się oswobodzić Winnetou. Indianin nie wie jednak, kto jest jego wybawcą. Wkrótce Old Shatterhand wraz z pracownikami kolei atakuje bandę Santera, która barykaduje się w miasteczku Roswell. Na osadę uderza jednocześnie grupa Apaczów prowadzona przez Winnetou. Ciężko ranny geometra zostaje wzięty przez Indian do niewoli i skazany na okrutną śmierć przy palu męczarni. W skazańcu zakochuje się siostra Winnetou, Nscho-tschi (Marie Versini). Dziewczyna postanawia uratować mu życie.

Źródło: Teleman

Wersja polska

W wersji polskiej udział biorą:

i inni

Opracowanie i udźwiękowienie wersji polskiej: STUDIO OPRACOWAŃ FILMÓW w WARSZAWIE
Reżyser: Jerzy Twardowski
Teksty polskie: Krystyna Albrecht, Elżbieta Łopatniukowa
Operator dźwięku: Mariusz Kuczyński
Montaż: Henryka Meldner
Kierownik produkcji: Tadeusz Simiński

Linki zewnętrzne

Winnetou
Filmy Skarb w Srebrnym JeziorzeWinnetou: Część IWinnetou: Część IIOld SurehandWinnetou wśród SępówWinnetou: Część IIIWinnetou i Król NaftyWinnetou i ApanacziWinnetou w Dolinie Śmierci