Winnetou i Król Nafty

Z Dubbingpedia
Przejdź do nawigacjiPrzejdź do wyszukiwania

Winnetou i Król Nafty

Der Schatz im Silbersee

Winnetou i Król Nafty.jpg
Gatunek western
Kraj produkcji RFN, Jugosławia
Język oryginału niemiecki
Rok produkcji 1965
Data premiery dubbingu 1969

Winnetou i Król Nafty (niem. Der Ölprinz, jug. Kralj petroleja) – erefenowsko-jugosłowiański western wyreżyserowany przez Haralda Philippa.

Fabuła

Grupa osadników rozbija obóz w pobliżu małego miasteczka. Czekają oni na przewodnika, który ma ich poprowadzić nad jezioro Shelly. W tej samej okolicy przebywa też "król nafty" (Harald Leipnitz). Przebiegły i chciwy oszust zamierza sprzedać tereny nad jeziorem jednemu z banków jako pola naftowe, chociaż w rzeczywistości ropa nigdy tam nie występowała. Na jego polecenie przewodnik wysłany przez Old Surehanda (Stewart Granger) zostaje zabity, a na jego miejsce zostaje podstawiony jeden z jego ludzi. Na szczęście Old Surehand odkrywa podstęp, a Winnetou (Pierre Brice) przekonuje wodza plemienia Navajo, do którego należą ziemie nad Shelly, by pozwolił ubogim osadnikom zamieszkać na nich. Gdy banda króla nafty atakuje karawanę osadników, dzielny Apacz i jego biały przyjaciel ratują biedaków. Wściekły oszust rozpuszcza plotkę, że niektórzy osadnicy mają pieniądze i stać ich na kupno ziemi. Gdy Indianie Navajo przybywają do obozowiska, żeby sprawdzić tę wiadomość, syn wodza zostaje zamordowany przez jednego z ludzi króla nafty. Wódz poprzysięga zemstę osadnikom. Old Surehand postanawia zdemaskować faktycznego winowajcę, by uniknąć rozlewu krwi.

Źródło: Teleman

Wersja polska[1]

W wersji polskiej udział biorą:

i inni

Opracowanie i udźwiękowienie wersji polskiej: STUDIO OPRACOWAŃ FILMÓW w WARSZAWIE
Reżyser: Izabella Falewiczowa

Przypisy

  1. Informacje o polskiej wersji językowej zostały opracowane przez Zbigniewa Dolnego na podstawie archiwalnych informacji prasowych.

Linki zewnętrzne

Winnetou
Filmy Skarb w Srebrnym JeziorzeWinnetou: Część IWinnetou: Część IIOld SurehandWinnetou wśród SępówWinnetou: Część IIIWinnetou i Król NaftyWinnetou i ApanacziWinnetou w Dolinie Śmierci