Winnetou w Dolinie Śmierci

Z Dubbingpedia
Przejdź do nawigacjiPrzejdź do wyszukiwania

Winnetou w Dolinie Śmierci

Winnetou und Shatterhand im Tal der Toten

Winnetou w Dolinie Śmierci.jpg
Gatunek western
Kraj produkcji RFN, Jugosławia
Język oryginału niemiecki
Rok produkcji 1968
Data premiery dubbingu 1971

Winnetou w Dolinie Śmierci (niem. Winnetou und Shatterhand im Tal der Toten, jug. Vinetu u dolini smrti, 1968) – erefenowsko-włosko-jugosłowiański western w reżyserii Haralda Reinla. Premiera w polskich kinach miała miejsce w 1971 roku.

Fabuła

Majora Kingsleya posądza się o sprzeniewierzenie złota, które miał on wywieźć z zagrożonego fortu Dawson. W obronie wojskowego stają: jego córka Mabel (Karin Dor) oraz Old Shatterhand (Lex Barker). Niestety, rozprawa zostaje odroczona, a dziewczynę uprowadzają bandyci chcący przechwycić ostatni list ojca do niej. Przed śmiercią Kingsley wyjawia Winnetou (Pierre Brice) miejsce ukrycia złota. Old Shatterhand uwalnia Mabel i oboje wraz z delegowanym przez sąd porucznikiem Cummingsem (Clarke Reynolds) ruszają na spotkanie z Apaczem. Tymczasem do walki o przejęcie skarbu dołącza plemię Siuksów. Jednak to Winnetou oraz Old Shatterhandowi udaje się jako pierwszym dotrzeć do Doliny Śmierci. Tam wśród grobowców dawnych wodzów indiańskich ukryte jest złoto. W ostatniej chwili przestępcy znów porywają Mabel i zmuszają jej towarzyszy do oddania cennego znaleziska. Jednocześnie pociski wystrzelone przez przybyłych Siuksów powodują wybuch gazu ziemnego. Dochodzi do katastrofy.

Źródło: Teleman

Wersja polska

W wersji polskiej udział biorą:

i inni

Opracowanie i udźwiękowienie wersji polskiej: STUDIO OPRACOWAŃ FILMÓW w WARSZAWIE
Reżyser: Jerzy Twardowski
Tekst polski: Grażyna Dyksińska-Rogalska

Linki zewnętrzne

Winnetou
Filmy Skarb w Srebrnym JeziorzeWinnetou: Część IWinnetou: Część IIOld SurehandWinnetou wśród SępówWinnetou: Część IIIWinnetou i Król NaftyWinnetou i ApanacziWinnetou w Dolinie Śmierci