Ruchomy zamek Hauru

Z Dubbingpedia
Przejdź do nawigacjiPrzejdź do wyszukiwania

Ruchomy zamek Hauru

ハウルの動く城

Ruchomy zamek Hauru.jpg
Gatunek anime, przygodowy
Kraj produkcji Japonia
Język oryginału japoński
Dystrybutor kinowy Monolith Plus
Dystrybutor Blu-ray/DVD Monolith Films
Rok produkcji 2004
Data premiery dubbingu 16 września 2005

Ruchomy zamek Hauru (jap. ハウルの動く城; Hauru no ugoku shiro) – pełnometrażowy film anime z 2004 roku w reżyserii Hayao Miyazakiego, nominowany w 2006 roku do Oscara w kategorii najlepszy film animowany.

Premiera filmu w polskich kinach odbyła się 16 września 2005 roku. Dystrybutor – Monolith Plus.

Fabuła

18-letnia Sophie przeżywa pierwsze dziewczęce zauroczenie. Zakochuje się w przystojnym czarodzieju, Hauru. Młody czarodziej ma jednak wroga – kapryśną otyłą Wiedźmę z Pustkowia, która rzuca na dziewczynę czar, zamieniając ją w 90-letnią staruszkę. Przerażona Sophie ucieka z miasta. Chce się dowiedzieć, jak zdjąć zaklęcie. Przez przypadek trafia do zamku Hauru, który używa też imion Jenkins i Pendragon. Posiadłość jest niezwykła, przypomina zarazem okręt podwodny i ogromną fabrykę, dodatkowo za sprawą swoich "nóg" bardzo szybko się przemieszcza. Oprócz Hauru lokatorami zamku są między innymi – ekscentryczny Calcifer (mówiący ogień) i Mark, który jest początkującym czarodziejem, przez co jego magiczne próby bywają niebezpieczne. Sophie, mimo nieszczęścia, jakie ją spotkało, nie traci pogody ducha i młodzieńczej energii. Jest dla wszystkich niezwykle dobra i zostaje zaradną gospodynią zaniedbanego zamku. Po pewnym czasie odkrywa tajemnice Wiedźmy z Pustkowia i samego Hauru, o którym mówi się, że jest okrutny i egoistyczny. Animacja nawiązuje do angielskiej powieści Diany Wynne Jones z 1986 roku.

Opis pochodzi ze strony http://www.teleman.pl/tv/-411311

Wersja polska

Opracowanie wersji polskiej: START INTERNATIONAL POLSKA na zlecenie producenta MONOLITH FILMS
Reżyseria: Joanna Wizmur
Dialogi polskie: Tomasz Robaczewski
Dźwięk i montaż: Janusz Tokarzewski
Kierownik produkcji: Paweł Araszkiewicz
Wystąpili:

W pozostałych rolach:

Dystrybucja: MONOLITH FILMS

Lektor: Grzegorz Pawlak

Linki zewnętrzne


Studio Ghibli
Filmy Mój sąsiad TotoroPodniebna poczta KikiSzkarłatny pilotRodzinka YamadówSpirited Away: W krainie bogówRuchomy zamek Hauru