Ruchomy zamek Hauru

Z Dubbingpedia
Przejdź do nawigacjiPrzejdź do wyszukiwania

Ruchomy zamek Hauru

ハウルの動く城

Ruchomy zamek Hauru.jpg
Gatunek anime, przygodowy
Kraj produkcji Japonia
Język oryginału japoński
Dystrybutor kinowy Monolith Plus
Platforma streamingowa Netflix
Dystrybutor Blu-ray/DVD Monolith Films
Rok produkcji 2004
Data premiery dubbingu 16 września 2005

Ruchomy zamek Hauru (jap. ハウルの動く城; Hauru no ugoku shiro) – pełnometrażowy film anime z 2004 roku w reżyserii Hayao Miyazakiego, nominowany w 2006 roku do Oscara w kategorii najlepszy film animowany.

Premiera filmu w polskich kinach odbyła się 16 września 2005 roku. Dystrybutor – Monolith Plus.

Fabuła

18-letnia Sophie przeżywa pierwsze dziewczęce zauroczenie. Zakochuje się w przystojnym czarodzieju, Hauru. Młody czarodziej ma jednak wroga – kapryśną otyłą Wiedźmę z Pustkowia, która rzuca na dziewczynę czar, zamieniając ją w 90-letnią staruszkę. Przerażona Sophie ucieka z miasta. Chce się dowiedzieć, jak zdjąć zaklęcie. Przez przypadek trafia do zamku Hauru, który używa też imion Jenkins i Pendragon. Posiadłość jest niezwykła, przypomina zarazem okręt podwodny i ogromną fabrykę, dodatkowo za sprawą swoich "nóg" bardzo szybko się przemieszcza. Oprócz Hauru lokatorami zamku są między innymi – ekscentryczny Calcifer (mówiący ogień) i Mark, który jest początkującym czarodziejem, przez co jego magiczne próby bywają niebezpieczne. Sophie, mimo nieszczęścia, jakie ją spotkało, nie traci pogody ducha i młodzieńczej energii. Jest dla wszystkich niezwykle dobra i zostaje zaradną gospodynią zaniedbanego zamku. Po pewnym czasie odkrywa tajemnice Wiedźmy z Pustkowia i samego Hauru, o którym mówi się, że jest okrutny i egoistyczny. Animacja nawiązuje do angielskiej powieści Diany Wynne Jones z 1986 roku.

Opis pochodzi ze strony http://www.teleman.pl/tv/-411311

Wersja polska

Opracowanie wersji polskiej: START INTERNATIONAL POLSKA na zlecenie producenta MONOLITH FILMS
Reżyseria: Joanna Wizmur
Dialogi polskie: Tomasz Robaczewski
Dźwięk i montaż: Janusz Tokarzewski
Kierownik produkcji: Paweł Araszkiewicz
Wystąpili:

W pozostałych rolach:

Dystrybucja: MONOLITH FILMS

Lektor: Grzegorz Pawlak

Linki zewnętrzne


Studio Ghibli
Filmy Mój sąsiad TotoroPodniebna poczta KikiSzkarłatny pilotRodzinka YamadówSpirited Away: W krainie bogówRuchomy zamek Hauru